Češi umí být štědří a na Vánoce zvlášť. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby se kvůli tomu někteří nebyli ochotní i zadlužit. Naštěstí to není zase tak časté a mnoho lidí si dokáže dobře spočítat, kdy se ještě půjčka vyplatí a kdy už ne. Víte to i vy?

Nemáte na dárky? Půjčky až na posledním místě

Vysoká inflace a růst cen se dříve či později musí na ochotě k utrácení podepsat. I když se lidé stále chystají dost utrácet, přeci jen to letos nebude tolik jako obvykle. Za vánoční dárky mají v plánu utratit v průměru do deseti tisíc. Přičemž jen malé procento z nich si chce vzít úvěr. Loni si půjčovalo pouze na 3 % Čechů, nejčastěji částku kolem 10 000 Kč. To není velké číslo a ani částka. Bohužel ale 20 % lidí, kteří si někdy v minulosti na Vánoce půjčili, začalo mít problémy se splácením a museli žádat o odklad splátek.

Proč tomu tak je? Protože často jsou to různé rychlé půjčky, které si lidé vezmou, aniž by přemýšleli nad tím, jak je zaplatí. Na co už zapomínají je to, že často mají splatnost pouhý měsíc a hned v lednu, například, musí dluh uhradit. Po Vánocích většina lidí v peněženkách nic moc nemá, natož aby zvládli splácet tisíce. Můžete si samozřejmě požádat o odklad splátek, ale dost pravděpodobně tuto službu zaplatíte.

Svátky klidu a míru nebo ne?

Většina lidí si spojuje Vánoce s klidem, radostí a pohodou. Zároveň se do nich ale čím dál víc míchá konzum dnešní doby, který je všudypřítomný. Není to nic zvláštního, kdo by nechtěl vidět své blízké, jak jsou nadšení z krásných a drahých dárků. Jenže ne každý si to může dovolit, a tak volí cestu zadlužování se.

Vánoce a výdaje, které jsou s nimi spojené, rozhodně nelze označit za nějaký mimořádný výdaj. Vždyť o nich všichni vědí s dostatečným předstihem, minimálně jeden rok. Tvořit úspory můžete klidně už od ledna a v prosinci vás pak výdaje za dárky rozhodně nepřekvapí.

Půjčka na Vánoce není vždy jen špatně

Doba splácení nemá překračovat životnost koupené věci. To je jedno ze základních pravidel finanční gramotnosti. Stejně tak je důležité půjčovat si na věci nezbytné, užitečné a potřebné. Krátkodobé potěšení sice udělá radost, ale za chvíli vyprchá, a pak už jen splácíte a splácíte. Z těchto důvodů si musíte vánoční půjčku skutečně hodně dobře promyslet. Zároveň byste měli mít nějakou rezervu na účtu, kdybyste náhodou nemohli splácet.

Aby byl úvěr výhodný, nakupujte dárky tak, aby vyšly levněji než samotná půjčka. Vybírejte tedy ve slevách a akcích. Vhodné jsou v tomto případě například splátky bez navýšení, využití bezúročného období na kreditní kartě či některé nabídky na půjčky bez poplatků.

Vybírejte dobrou půjčku od kvalitního poskytovatele

A kdy půjčka dává smysl? Když koupíte domů novou myčku nádobí, protože ta stará dosloužila a ta nová bude opět sloužit dlouhé roky. Pokud ovšem chcete svým ratolestem pořídit nejnovější model mobilního telefonu i přesto, že ten starý mají pár měsíců, je to rozmařilost a zbytečný výdaj. Peníze potřebujete rychle,na což jsou vhodné půjčky bez doložení příjmů, bez ručitele apod., jejichž šikovný přehled najdete například zde.

Jak si lidé na Vánoce půjčují?

 • V loňském roce proběhl průzkum ČBA a agentury Ipsos. Podle něj si na Vánoce půjčilo 3 % Čechů. V roce 2021 to bylo 10 % lidí.
 • Nejčastěji jde o částku 10 000 Kč.
 • 23 % lidí si půjčuje u známých a 58 % u banky.
 • 20 % lidí, kteří si v minulosti půjčili, mají problémy se splácením.
 • Lidé kupují hlavně hračky (42 %), bílé elektro (38 %) a vybavení do bytu (27 %).
 • Za dobrý nápad považuje půjčku jen 6 % Čechů ve věku od 18 do 34 let.
 • Nejčastějším důvodem pro půjčku je nedostatek úspor (42 %).
 • Téměř 23 % lidí nechce čekat a šetřit na vytoužené zboží, 19 % si koupí, protože je daná věc ve slevě a 19 % touží udělat dětem a rodině hezké Vánoce.

Dobrý důvod půjčky na Vánoce?

 • Pořízení věci, která bude dlouho dělat radost a sloužit (notebook k práci či studiu).
 • V případě, kdy půjčka dává větší smysl, než si na tu věc šetřit. Úspory rychle ztrácí na hodnotě a zvlášť teď, proto je to poměrně častý důvod, zejména u nákladných investic jako je pořízení tepelného čerpadla, zateplení domu, pořízení fotovoltaiky apod.
 • Půjčka určitě není špatná, když jde o investici do zdraví (například operace očí, oprava zubů).
 • Koupě různých vzdělávacích kurzů, zaplacení jazykového pobytu v zahraničí apod.
 • Nákup nezbytného spotřebiče, který už dosluhuje.
 • Investice do bydlení, ať už koupíte partnerce novou ložnici nebo zaplatíte kuchyň na míru.

V těchto případech půjčku nebrat

 • Nepůjčujte si na věci jen proto, abyste měli nejnovější model, který nepotřebujete.
 • Zadlužení určitě není vhodné kvůli předražené štědrovečerní tabuli nebo například nádobí, když máte staré a nezničené.
 • Luxusní dovolená také není vhodným důvodem pro zadlužení se.
 • Nekupujte dětem na dluh drahé dárky, o kterých předem víte, že je nevyužijí. Nejezdí na kole, jak je rok dlouhý, a přesto si přeje nejnovější model? Nekupujte ho, později budete jen naštvaní.

Zadlužit se na Vánoce nemusí být nutně špatný krok, ale rozhodně je lepší se mu vyhnout. Když už si chcete na něco půjčit, počkejte až po svátcích, kdy budete lépe schopni své potřeby objektivně zhodnotit. Když už se proto rozhodnete, vyberte pečlivě a klidně se obraťte i na odborníky.