Na druhém místě to byly Koněpruské jeskyně na Berounsku s 51 tisíci turisty a na bronzové příčce se umístily jeskyně Na Pomezí s takřka 38 tisící příchozími zájemci. Tyto jesenické jeskyně poprvé přeskočily do té doby třetí Bozkovské dolomitové jeskyně na Semilsku.
Punkevní jeskyně s podzemní řekou přitom podle mluvčího Správy jeskyní ČR Pavla Gejdoše dlouhodobě trápí nedostatek kapitánů lodí pro 18 cestujících. Podmínkou získání oprávnění je totiž kromě zkoušek i více než roční praxe na lodi. „Celkem letos do začátku listopadu navštívilo 14 tuzemských zpřístupněných krasových jeskyní 467 tisíc lidí. Loni to bylo za stejné období bezmála 528 tisíc návštěvníků. Předloni, kdy ale bylo otevřeno i v zimě a na jaře, přišlo od ledna do října 741 tisíc lidí,“ upřesnil zpravodajskému portálu BRŇAN Pavel Gejdoš.
Na poklesu návštěvnosti se podepsalo uzavření jeskyní až do konce května kvůli pandemii koronaviru, ale také to, že oproti loňsku byly od návštěvníků v podzemí, tedy uzavřených prostorách, požadovány podle nařízení vlády respirátory celé léto, od početnějších prohlídek se pak vyžadovalo i očkování nebo negativní test. „Někdy se bohužel pokladní či průvodci sekávali s hrubými reakcemi takzvaných odmítačů. Někteří z nich se po spatření podmínek bohužel u pokladny otočili a bez prohlídky odjeli,“ popsal situaci ředitel Správy jeskyní Lubomír Přibyl.
Personál se ale potkával i s úsměvnějšími situacemi, například když se snažil jeden z návštěvníků protlačit na prohlídku i se svým poníkem. Neuspěl, protože vstup s jakýmikoli zvířaty není kvůli ochraně přírody do podzemí možný.
Ačkoli hlavní turistická sezona v tuzemském přírodním podzemí skončila, některé jeskyně přivítají turisty i v následujících měsících. Celoročně od úterý do neděle jsou kromě Punkevních otevřeny i Sloupsko-šošůvské jeskyně a jeskyně Výpustek v Moravském krasu, která kromě přírodní krasové části přibližuje zájemcům i jiné historické využití interiéru skalního masivu – jako tajné vojenské velitelství z období studené války.
Do konce listopadu zůstávají denně kromě pondělí otevřeny v Moravském krasu jeskyně Balcarka a Kateřinská. Do půlky listopadu se po domluvě mohou výletníkům otevřít Jeskyně na Turoldu v Mikulově pod Pálavou se specifickou kamennou „mořskou pěnou“ na zdech. Poté se až do dubna uzavřou kvůli zimujícím netopýrům. Provoz jeskyní se řídí aktuálními vládními nařízeními pro uzavřené prostory. Od 1. listopadu je tak od návštěvníků, kteří nemají dokončené očkování nebo covid-19 neprodělali, požadován negativní PCR test ne starší než 72 hodin, nebo antigenní test mladší než 24 hodin. Až udeří mrazy, mohou se návštěvníci i ohřát – teplota v tuzemských jeskyních neklesá
celoročně pod 6 stupňů Celsia, v nejteplejších Zbrašovských aragonitových jeskyních pod 14 stupňů Ce. Některé podzemní trasy zpestří i mimo sezonu zábavný program. Například při akci Ďábelský Výpustek obsadí čerti 27. a 28. listopadu stejnojmennou jeskyni ve Křtinském údolí. Tamtéž 24. listopadu zahraje Jaroslav Samson Lenk.