Podporu projektu na záchranu a modernizaci frézařských dílen Integrované střední školy Hodonín schválili ve čtvrtek krajští radní. Rekonstrukci dílen kraj podpoří 3,3 milionu korun, zbylých více než 30 milionů korun by měla pokrýt evropská dotace z IROP. Součástí bude i celkové zajištění budovy, která čelila problémům se statikou a hrozilo jí uzavření, uvedla v tiskové zprávě mluvčí kraje Helena Ondřejová.

Opraví budovu a vybaví dílny novými stroji

Práce budou zahrnovat opravu vnějších i vnitřních prostor včetně sociálního zázemí. Škola vybaví dílny novými stroji, ty současné jsou z roku 1975. Pořídit chce několik vertikálních konzolových frézek, které studentům nabídnou možnosti frézovacích, vrtacích a vyvrtávacích prací na malých a středních obrobcích s využitím napříč obory strojírenské výroby.

Chtějí instalaci frézek stihnout do konce ledna 2025

„Rádi bychom montáž a instalaci zvládli do konce prvního pololetí roku 2025. Je opravdu důležité, aby studenti pracovali s moderním vybavením co nejdříve, protože je chceme co nejlépe připravit na moment, kdy školu opustí,“ řekla ředitelka školy Eva Schmidová.

Nová budova přijde na 100 milionů korun

V polovině roku 2025 by měla být hotová také nová budova dílen odborného výcviku, kterou škola téměř za 100 milionů korun staví. Staré prostory poničilo tornádo. Budoucí truhláři a tesaři se museli přesunout do náhradních prostor, které jsou od školy vzdálené přes půl kilometru.