Dům už přivítal první nájemníky. Celkem nyní nabízí dvacítku bytů a dva nebytové prostory pro obchod či služby.

„Zásadním problémem bytového domu byla rozsáhlá vlhkost a obecně velmi špatný technický stav, k němuž patřilo dnešním standardům naprosto nevyhovující technické vybavení, například zastaralé vytápění a inženýrské sítě, netěsnící okna a dveře a chybějící výtah,“ vypočítala pro zpravodajský portál BRŇAN mluvčí radnice Kateřina Dobešová.

Díky rekonstrukci a střešní nástavbě více než 50 let starého domu připravili stavbaři pro obyvatele centrální brněnské městské části celkem 20 velmi pěkných bytů, které odpovídají standardům bydlení v 21. století. Kompletní rekonstrukce domu si vyžádala investici téměř 43 milionů korun.

„Dva z nich jsou určeny pro seniory s pohybovým omezením, jsou upraveny pro jejich potřeby pohybu s co nejmenšími bariérami. Jeden byt je pak kompletně bezbariérový. Dům má nově výtah, takže je vhodný i pro rodiny s dětmi. Je zde vybudovaná zbrusu nová výměníková stanice s přípojkou na horkovod, inženýrské sítě včetně přípojek a fotovoltaický systém na střeše,“ sdělil podrobnosti k rekonstrukci radní Brna-středu pro investice Ivo Komárek (ODS).

V suterénu byly zřízeny nové sklepní kóje a výměníková stanice. V prvním podlaží jsou dvě bytové jednotky, dva nebytové komerční prostory a zázemí domu. Ve druhém, třetím a čtvrtém podlaží už jsou pouze byty. Nově jsou z velké části zaskleny pavlače, čímž se zpříjemní pohyb po domě všem bydlícím.

„Abychom neprodlužovali dobu, kdy jsou byty neobsazené, nabídli jsme je na úřední desce k pronájmu už ke konci rekonstrukce. O všechny byl velký zájem, proto již byly přiděleny a některé jsou dokonce dnes už obydleny. Jsem velmi rád, že jsme obsadili i byty pro seniory

a bezbariérový byt. Považuji za velmi důležité při každé rekonstrukci myslet i na tuto skupinu obyvatel a vytvořit pro ni adekvátní a bezpečné bydlení,“ radní Jan Mandát (ODS), který má na starosti bytovou politiku a dopravu.