fbpx
30. 03. 2023 Dnes má svátek Arnošt

Řady dárců krve se u svaté Anny loni rozrostly o 40 procent! Nemocnice si je hýčká poukazy do wellness

Foto:

FNUSA

Skvělá zpráva! Počet dárců krve, kteří přišli do Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně darovat nejvzácnější životodárnou tekutinu, se během loňského roku zvýšil o 40 procent. Dárce si nemocnice hýčká a tento týden je láká na vouchery na výhodný vstup pro dva lidi do wellness. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informoval mluvčí nemocnice Jiří Erlebach.

Darovali 3200 litrů krve

Odběrové centrum Transfuzního oddělení svatoanenské nemocnice má za sebou další rok svého fungování. Do odběrových křesel v něm usedlo téměř osm a půl tisíce dárců, kteří společně darovali skoro 3200 litrů plné krve.

Přes tisíc lidí darovalo krev poprvé

„V loňském roce k nám přišlo přesně 8455 dárců krve, z toho 1081 osob u nás darovalo poprvé,“ vypočítala zpravodajskému portálu BRŇAN primářka transfuzního oddělení svatoanenské nemocnice Jarmila Celerová.

Nárůst dárců krve o 40 procent

„Oproti roku 2021 jsme v počtu dárců zaznamenali nárůst více než čtyřicet procent, což je skvělý výsledek a všem lidem, díky kterým jsme ho dosáhli, patří velké poděkování. Věříme, že i v roce 2023 se k nám dárci budou rádi vracet, a že se nám zároveň podaří oslovit i nové prvodárce,“ doplnila primářka.

Další dárce lákají na poukázky

Transfuzní oddělení pak ode dneška láká stávající i nové dárce na akci Novoroční relax, kdy si mohou z odběrového centra odnést voucher na zvýhodněný vstup 1+1 zdarma do wellness 4Comfort. Nabídka podle mluvčího Erlebacha platí do 13. ledna.

„Dárcovství je dobrovolné a bezpříspěvkové. Primární motivací by měl být dobrý pocit z pomoci druhým. Rádi si ale dárce hýčkáme a vymýšlíme způsoby, jak jim poděkovat. V zaběhnutých tematických akcích proto plánujeme pokračovat i letos,“ uvedla Celerová.

Odebírají i krevní plazmu

„Nejvýraznější novinkou ale bylo rozšíření provozu o odběr a zpracování krevní plazmy. Z krevní banky se tak na začátku května stalo plnohodnotné transfuzní oddělení, s čímž souvisela také rozsáhlá úprava prostor a nákup přístrojového vybavení,“ upřesnil mluvčí nemocnice Jiří Erlebach.

Možnost darovat plazmu, jejíž odběr představuje pro dárce menší zátěž a může se tak opakovat častěji, přilákala ke svaté Anně 177 zájemců. A do registru dárců kostní dřeně se pak loni zapsalo 78 lidí.

Líbí se mi

1
Zdroj:
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT