Rakouská a česká policie rozbily gang obchodníků s drogami

Rakouská a česká policie při společné akci rozbily gang obchodníků s drogami, který od roku 2015 prodal omamné látky za zhruba dva miliony eur (51,4 milionu korun). Informovala o tom ve čtvrtek agentura APA.

  • Foto

    ilu, redakce

Podle agentury je hlavním podezřelým 32letý Čech, kterého zadržela loni v listopadu v Česku zvláštní policejní jednotka. Na stopu drogového gangu přivedla policisty důchodkyně ze Štýrského Hradce, kterou noční vykládka drog poblíž jejího domu rušila ze spánku. Jihomoravský policejní mluvčí uvedl, že čeští policisté v kauze obvinili zatím čtyři osoby.

Policie jihorakouské spolkové země Štýrsko uvedla, že se prodejem drog v parcích Štýrského Hradce zabývala intenzivně přinejmenším od roku 2015. Postupně došla k závěru, že omamné látky do města putují z Česka.

"Zdejší dealeři hledali levnější zboží a narazili na 32letého Čecha," řekl jeden z vyšetřovatelů agentuře APA. Policii se podařilo prokázat, že vypěstoval nejméně 200 kilogramů marihuany. Do Rakouska ale nechal vyvézt také větší množství kokainu a extáze.

Zadržený Čech měl podle APA k dispozici širokou síť kurýrů, mezi nimi i ženy z Česka a Slovenska. Jedna z těchto žen byla během své pravidelné cesty do Štýrského Hradce v srpnu předloňského roku zadržena.

Dopadnout se ji policii podařilo jen díky rakouské důchodkyni, kterou rušilo ve spánku časté noční vykládání drog poblíž jejího bytu. Dealeři drog dodávali do Štýrského Hradce zboží několikrát týdně a vykládali jej vždy mezi jedenáctou hodinou v noci a čtvrtou ráno.

Následné vyšetřování přivedlo policisty na stopu 32letého Čecha. Zásahová jednotka české policie u něj podle APA našla drogy i větší obnos peněz v hotovosti. Celkem bylo během vyšetřování případu zadrženo 12 lidí.

Podle jihomoravské policie se případ, o kterém dnes informovala APA, týká 32letého muže z Břeclavska zadrženého na počátku listopadu. Kriminalisté jej obvinili z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami.

"V kauze jsme zatím obvinili čtyři osoby, nicméně dál na ni usilovně pracujeme, probíhají výslechy a další úkony trestního řízení," řekl dnes ČTK jihomoravský policejní mluvčí Pavel Šváb. Obviněným hrozí až dvanáctiletý trest vězení.

"Nevěřili byste, jak neopatrní kurýři byli. Zjistili jsme hodně informací o množství drog a jejich pohybu z diskusních fór, komunikačních aplikací a facebooku," řekl agentuře APA rakouský vyšetřovatel. Během jedné jízdy z Česka do Rakouska se podle něj převezlo asi 20 kilogramů drog.