Práce na rekonstrukci Arnoldovy vily v brněnských Černých Polích, která je v sousedství vily Tugendhat a vily Löw-Beer, pokračují v interiérech. Řemeslníci pracují na nových omítkách, na okenních a dveřních rámech a v truhlářských dílnách pokračuje oprava původních oken a dveří, informoval Libor Krejčí, který na stavbu dohlíží za Muzeum města Brna. Rekonstrukce za téměř 150 milionů korun je naplánovaná do jara příštího roku.

Začalo se statickým zajištěním budovy

„Práce začaly statickým zajištěním budovy, které zahrnovalo například vybudování pilotové stěny před budovou a její prokotvení pod budovu. Bylo třeba podbetonovat základy všech nosných zdí, stáhnout obvod celé budovy,“ přiblížil první práce na záchraně budovy Krejčí. Bylo třeba také odkrýt podzemní podlaží budovy zvenčí, provést hydroizolaci a tepelnou izolaci, dělníci také odkryli konstrukce stropů v budově a odborníci kontrolovali stav stropních trámů. Část z nich bylo třeba zpevnit. Budova má také novou střechu, některé části nosné konstrukce bylo třeba vyměnit.

Nové přípojky a rozvody elektřiny a vody

Vila má i nové přípojky a rozvody elektřiny, vody i vzduchotechniky. „Kromě toho, že byly rozvody zastaralé a nevyhovovaly dispozičně novému využití, se na nich hodně podepsalo deset let, kdy nebyla budova využívaná,“ poznamenal Krejčí. Na řemeslníky ještě čekají dokončovací práce na sádrokartonových příčkách, pokládání podlahové krytiny, instalace sanity i osazování vypínačů a zásuvek a podobně.

Bude tam Centrum dialogu

Po dokončení vznikne ve vile Centrum dialogu s multifunkčním sálem, prostorem pro tvůrčí dílny a sympozia nebo sdílenými kancelářemi pro kurátory výstav a organizátory akcí, součástí prostoru bude i kavárna. Veškeré práce na vile musí být hotové do března 2024, což bylo podmínkou pro čerpání dotace.

V sousedství jsou další dva skvosty

Dům stojí v těsném sousedství zpřístupněných vil Tugendhat a Löw-Beer, je však starší. Vznikl pro stavitele Josefa Arnolda v 60. letech 19. století. Poslední soukromí majitelé vily zahynuli za druhé světové války. Od 50. let do roku 2013 sloužila vila jako školka, poté byla prázdná. Při stavebně-historickém průzkumu se podařilo najít řadu původních prvků, třeba dlažby nebo okenní kování.