Představitelé Projektu Austerlitz na svém webu uvedli, že na základě platných opatření a dalších omezení a po vzájemné dohodě s obcemi bojiště ruší program akce Austerlitz 2021.

„Mrzí nás, že tento krok činíme zcela na poslední chvíli a komplikujeme tím situaci mnoha přihlášených účastníků, kteří v pondělí ohlášeným podmínkám byli schopni vyhovět. Další vývoj, nová omezení a nejistý výhled nám neumožňují jiné řešení,“ uvedli organizátoři akce.

Připomínka 216. výročí bitvy u Slavkova, která se odehrála 2. prosince 1805, měla proběhnout ve dnech 1.-5. prosince.

„Akci jsme zrušili, i když bychom to asi ve všech ohledech zvládli a vyhověli aktuálním protiepidemickým opatřením. Mohlo by se ale stát, že by se některý z návštěvníků třeba ve Tvarožné nakazil covidem a obec by pak kvůli tomu měla problémy,“ sdělil zpravodajskému portálu BRŇAN jeden z organizátorů Miroslav Jandora.

Podle něj se mělo v sobotu 4. prosince rekonstrukce bitvy u Slavkova na bojišti pod Santonem u Tvarožné původně účastnit 1000 vojáků v dobových uniformách z 15 zemí světa, 60 koní a 15 děl, ovšem po nedávných vládních restrikcích by se zmíněný počet snížil na zhruba osm stovek lidí.

Akci, kterou finančně dlouhodobě podporuje Jihomoravský kraj, připravovaly v rámci Projektu Austerlitz Středoevropská napoleonská společnost, obce Kučerov, Tvarožná a Prace a Austerlitz z.s.

A vzpomínkové akce zrušilo i město Slavkov u Brna. Program se měl uskutečnit příští pátek a sobotu. „Přestože jsme vnímali, že epidemiologická situace se zhoršuje, měli jsme vůli a chuť program přizpůsobit platným pravidlům. Jakkoli jsme věděli, že by to nakonec nevypadalo tak, jak si pamatujeme z předchozích let,“ uvedl na webu města starosta Michal Boudný.

Po včerejším rozhodnutí vlády, která podle něj logicky reaguje na zhoršující se situaci, ale neměla radnice na výběr. „Jarmark i vojenský program pořádat nebudeme. Situace je opravdu vážná a my nemůžeme ohrožovat zdraví našich občanů a zhoršovat situaci ve spádové nemocnici, která již nyní hlásí plno,“ vysvětlil Boudný.

Akce už přitom už byly připraveny. Na sobotní jarmark se přihlásily více než dvě stovky prodejců občerstvení i řemeslných výrobků. Pozváni byli členové historických klubů nejen z Česka, ale i Slovenska, Belgie, Německa, Rakouska a Francie. Akce podle starosty v uplynulých letech lákaly do města tisíce návštěvníků a turistů.