Je po třetí adventní neděli a odpoledne se u slámového betléma už nedá zaparkovat. Mezi figurami ze slámy se procházejí hlavně rodiny s dětmi. „Jéé, babi, tady je velbloud! A tady krokodýl,“ hlásí asi šestiletá dívenka babičce.

S nápadem postavit betlém ze slámy přišli v roce 2013 Petr Filip a Martina Jančová. Ti tak navázali na stoletou pozořickou tradici výroby betlémů, které vyráběl ze sádry Josef Ambrož. V Jezerském slámovém betlému kromě Ježíška s Marií nechybějí Tři králové s velbloudy, postavy hospodyní a sedláků či ovce.

Postavy i plochu pod nimi vyrábějí z ovesné slámy. „Pěstuji oves, který ručně seču kosou a ručně ho pak s přáteli vymlátíme cepy. Získáme tak slámu s dlouhými stébly, potřebnými třeba k výrobě koňské hřívy. A protože jsme neměli cepy, nechal jsem jich deset vyrobit a každý rok v srpnu si uděláme dožínky s mlácením slámy,“ usmívá se Petr Filip.

Jezerský betlém, který stojí pod nasvětlenou starou lípou, se postupně rozrůstal a předloni se podle Martiny Jančové dostal do knihy rekordů s 39 lidskými a zvířecími postavami. „Teď už máme šestapadesát figur. A zatímco třeba loni se na výrobě betléma, který je v podstatě celoročním dílem, podílelo asi 200 dobrovolníků, letos to bylo kvůli přísným protiepidemickým opatřením jen asi 20 lidí,“ vypočítal Petr Filip.

Ten odhaduje, že letos na výrobu betléma, který je největší svého druhu v tuzemsku, padne asi osm metráků ovesné slámy. A třeba právě v neděli spotřebovali na dekorační podestýlku 20 balíků.

„Každá postava v sobě skrývá dřevěnou konstrukci, aby unesla dospělého člověka. Pak se to potáhne králičím pletivem, které se vycpe slámou. Letos jsme třeba přidávali krokodýla, na něhož padlo asi sedm balíků slámy,“ popsal výrobu jeden z tvůrců.

Podle Filipa hlídá knihu pro zápisy návštěvníků betléma římský voják. „Je v tom myšlenka, kdy se Josef s Marií museli zapsat při sčítání lidu. A zápisy tehdy hlídali právě římští vojáci,“ vysvětlil Petr Filip.

Výrobu betléma dobrovolníci platí ze své kapsy. „Děláme to ze srdce a s láskou. Obec nás podpořila tím, že na své náklady nechá nasvítit lípu, pod kterou betlém stojí. Zavěšení světel na strom a provoz osvětlení přijde radnici asi na 35 tisíc korun,“ dodal Filip.