Město okurek a vína začalo s avizovaným úsekovým měřením rychlosti v obci Kuchařovice ve čtvrtek 14. července. Měřený bude úsek podél celé ulice 8. května, od začátku po konec obce v obou směrech v délce 865 metrů.

Šoférům ale radar nezměří okamžitou rychlost, ale průměrnou rychlost. U metody úsekového měření rychlosti jde totiž o výpočet rychlosti na základě časů průjezdu dvou bodů, kterým je ohraničený měřený úsek. Pracuje se tedy s rychlostí průměrnou, nikoli okamžitou.

„V případě odchylky od maximální povolené rychlosti je vozidlo, respektive jeho poznávací značka, vyfoceno. Přestupky následně řeší odbor dopravy znojemské radnice. A podle naměřené rychlosti se výše pokut pohybuje mezi pětistovkou až 2500 korunami,“ upřesnila v tiskové zprávě mluvčí města Soňa Bystřická.

Radary tak změří řidiče aut, kteří necelý kilometr pojedou nepřiměřenou rychlostí. „Naším cílem není výběr pokut, ale zklidnění dopravy a zvýšení bezpečnosti pro přecházející chodce. Úsekové měření, které provozujeme v příměstské části Kasárna ukázalo, že jde o efektivní řešení. Nechceme vybírat pokuty za okamžité překročení rychlosti, jako to dělají některá města na výjezdu z nich, ale skutečně nám jde o zklidnění dopravy na celém průjezdu,“ uvedl znojemský starosta Jakub Malačka (nestraník, dříve ČSSD).

Radnice také podle mluvčí chystá spuštění úsekového měření v Evropské ulici ve Znojmě. V centru města se bude snímat rychlost aut téměř půlkilometrový úsek od areálu Traktorka po křižovatku s Šatovskou ulicí. „Předpokládaný termín spuštění je naplánován na podzim letošního roku,“ dodala Bystřická.

Radary tam nainstaluje firma AŽD Praha s.r.o., vybraná ve veřejné zakázce. Město do instalace radarů investovalo více než tři miliony korun.