Zelené křeslo ve tvaru hrášku vytiskl robot z Vysokého učení technického v Brně. Dílo inspirované výročím 200 let od narození Gregora Johanna Mendela vzniklo na Fakultě strojního inženýrství.

Nábytek, barvou i tvarem inspirovaný typicky mendelovskou luštěninou, totiž hráškem, vznikl robotickým 3D tiskem za zhruba deset hodin. Na výrobu křesla získal jeho autor Martin Krčma podporu minigrantu Mendel 2022.

Vymýšlel algoritmus pro studenty

Nad tvarem křesla prý Krčma nemusel dlouho přemýšlet. „Shodou okolností jsem zrovna zpracovával úlohy do cvičení pro studenty a jejich součástí byl i algoritmus, který generuje objekty z mračen bodů, s charakteristikou podobou shluku koulí. Ten samý skript jsem pak použil pro generování návrhu hráškového křesla,“ vysvětlil doktorský student z Ústavu konstruování strojní fakulty VUT Martin Krčma.

Podobu křesla navrhl počítač

Podobu křesla tedy ve skutečnosti navrhl počítač, kterému Krčma měnil vstupní parametry, dokud program sám nepřišel s návrhem dobře vypadajícího kusu nábytku.

„Ve skutečnosti nejsem autorem samotného designu, ale autorem algoritmu, který je autorem návrhu křesla,“ upřesnil Krčma.

3D tisk z 15 kg materiálu trval 10 hodin

K výrobě použil 3D tisk robotickým ramenem. Na tisk křesla v jedné z fakultních laboratoří, který trval zhruba deset hodin, padlo patnáct kilogramů materiálu.

„Křeslo je vytištěno z pelet z PLA, což je polymer vyráběný ze škrobu. Tento materiál má velkou výhodu, že je bezpečný jak pro výrobu, tak i následně při kontaktu s lidmi,“ dodal Krčma.

Hledají místo pro křeslo

Kde bude křeslo umístěno, zatím není jisté. Město projevilo zájem umístit jej do prostor, kde tento unikátní kousek nábytku uvidí – a snad i využije – veřejnost.

Výroba křesla je součástí projektu Mendel.Brno a jeho vznikl byl možný díky finanční podpoře brněnského magistrátu.