Dny otevřených dveří připravilo na poslední květnový víkend arboretum Křtiny. Jeho brány budou pro návštěvníky otevřeny od 9 do 17 hodin. Po oba dny budou probíhat komentované prohlídky v doprovodu dendrologů, sobotní program je navíc rozšířen o ukázky dravců a o lesní soutěže a tvoření pro děti. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí Mendelovy univerzity v Brně Tereza Pospíchalová.

 

800 drubů stromů a keřů

Symbolem jarních dnů otevřených dveří v arboretu Křtiny jsou především rozkvetlé rododendrony a azalky mnoha barev. Kromě toho podél cest kvetou šeříky a v plném květu jsou i louky. Křtinské arboretum je ovšem výjimečné i díky osmi stovkám druhů stromů a keřů. S těmi nejzajímavějšími se mohou návštěvníci seznámit prostřednictvím komentovaných prohlídek s dendrology Lesnické a dřevařské fakulty.

Kontrast kmenů a zeleného jehličí

„Nepřebernou škálu odstínů žluté a zelené nabízí kolekce vrb spolu s vzácnou vrbou velkolistou. Kontrastem červenohnědých kmenů a trávově zeleného jehličí jsou pro změnu kryptomerie japonské vysazené na Školním lesním podniku Křtiny v roce 1934. K výrazným exotům patří i ostrolistec kopinatý nebo blahočet čilský,“ vyjmenoval rarity zdejšího arboreta dendrolog Luboš Úradníček z LDF MENDELU.

Komentované prohlídky jsou každou hodinu

Komentované prohlídky se konají jak v sobotu, tak v neděli od 9 do 16 hodin, začátek prohlídky je vždy v celou hodinu. Poslední začne v 15 hodin. „Pozorní návštěvníci si určitě povšimnou úprav v části za rybníkem, vznikla zde nová průchozí pěšina, a tady doporučuji věnovat pozornost světle žlutě až krémově rašícímu kultivaru smrku ztepilého,“ doplnil k tématu dendrologických unikátů Úradníček.

Pestrý sobotní program

Sobotní program je navíc rozšířen o ukázky dravců, lesní soutěže, hry pro děti a tvoření. „Ukázky dravců jsou na programu od 9 do 14 hodin. Zařazujeme je již pravidelně, protože se staly oblíbenými jak u dětí, tak dospělých. Nejenže je to možnost zblízka vidět celou škálu dravců, kteří žijí v naší krajině, ale také příležitost dozvědět se o nich spoustu zajímavého. Jejich majitelé nenechají jedinou otázku bez odpovědi,“ přiblížila sobotní program správkyně arboret Petra Packová. Pro dětské návštěvníky jsou speciálně v sobotu připraveny také lesní soutěže, hry a tvoření.

Můžete si opéct vlastní špekáčky

Občerstvení v arboretu je zajištěno a využít lze i místní ohniště. „Kdo rád opéká, posedí si u ohniště, může si s sebou na cestu přibalit špekáčky a po prohlídce arboreta si je opéct. V pokladně arboreta nabízíme kromě drobných pochutin nealko nápoje, pivo a nejnověji i kávu,“ popsala Packová.

Arboretum má 23 hektarů

Arboretum Křtiny se řadí mezi nejznámější objekty lesoparkového typu ve střední Evropě a svou rozlohou 23 hektarů je největším univerzitním arboretem v ČR. Nachází se zhruba 20 kilometrů severně od Brna. Založeno bylo v letech 1928–1929 profesorem Augustem Bayerem, zakladatelem Dendrologického ústavu Lesnické fakulty tehdejší nově zřízené Vysoké školy zemědělské v Brně (dnes Mendelova univerzita v Brně).