Několik desítek lidí se dnes shromáždilo před Krajským soudem Brně na protest proti pátečnímu zprošťujícímu verdiktu v kauze smrti mladého Roma u Brněnské přehrady. Protestující nesouhlasí s výrokem soudu, že Ukrajinec bodl a usmrtil mladíka v nutné obraně. Kdyby to bylo naopak, nikdo by to jako nutnou obranu neuznal, řekl jeden z řečníků z romské komunity.

K soudu přišlo asi 50 lidí, odhadl tajemník Brna-středu

Tajemník městské části Brno-střed Petr Štika řekl, že k soudu přišlo asi 50 lidí. Účastníci protestu podepisovali petici proti rozsudku. Měli romskou a českou vlajku, skandovali například heslo „My jsme tady doma“. Dovolávali se stejného měřítka a spravedlnosti pro všechny. Akce trvala asi 30 minut, původně ohlášený pochod Brnem už na ni nenavázal.

Soudy prý trestají jen za barvu kůže

Soudy často potrestají člověka jen za barvu kůže, uvedl jeden z řečníků. V Česku se špatně soudí, zaznělo od dalšího. „Je nejvyšší čas se dát dohromady a ozvat se,“ řekl zástupce romské komunity Josef Daniel. Opakovaně zaznělo, že by se Romové měli více angažovat a získat zastoupení v politice.

Smrt Roma vyvolala v Brně nepokoje

Incident u Brněnské přehrady se stal loni v červnu. Muž z Ukrajiny poblíž tramvajové zastávky při potyčce nožem zranil tři lidi, jeden z nich, mladý Rom, později zemřel. Záhy po mladíkově smrti se částí romské komunity začala šířit nenávist vůči Ukrajincům, událost vyvolala v Brně nepokoje.

Zprostili ho viny kvůli nutné obraně

Krajský soud v pátek Ukrajince zprostil obžaloby, protože se podle něho bránil napadení. „Máme za to, že jednání pana obžalovaného tak, jak bylo prokázáno, vykazuje znaky nutné obrany tak, jak je předpokládána v našem trestním zákoníku. Je pravda, že došlo k ublížení na zdraví a ke smrti mladého člověka. Je to neštěstí. Na druhou stranu nebudeme kriminalizovat jednání, které nějakým způsobem nevybočuje z toho, co nám zákon umožňuje považovat za nutnou obranu,“ uvedla v pátek soudkyně Dita Řepková. Rozsudek není pravomocný.

Může to být precedens, tvrdí Samko

„Jsem naštvaný, rozhořčený, je to výsměch všem Romům i všem obyvatelům této země,“ řekl ČTK Roman Samko, jeden z účastníků a iniciátorů protestu. Obává se, že rozsudek o nutné obraně se může stát precedentem a vlastně i návodem pro rasově motivované útoky. „Jsou mezi námi rasisti, co nesnáší romskou komunitu. Vezme si nůž, dá si ho do kapsy, půjde provokovat tříčlennou romskou skupinu a prostě je ‚nabere‘ a řekne ‚Já jsem se bránil‘. Je to návod, jak napadat Romy,“ dodal Samko.