Rosický zámek se víc otevírá veřejnosti, chystá velký advent

Zámek, který už není na zámek. S takovým mottem se loni v květnu ujímal svého úřadu nový kastelán renesančního zámku v Rosicích na Brněnsku Ludvík Vaverka. Od té doby pracuje na svém záměru víc zámek otevřít obyvatelům i turistům.

  • Foto

    obrat Franze Richtera

"Moji předchůdci odvedli obrovský kus práce na stavební obnově zámku, ta je v podstatě ze dvou třetin hotova. Máme krásný prohlídkový okruh, bohužel ale zámek nebyl příliš vstřícný ke svým návštěvníkům. Například na nádvoří nebylo kde se posadit, nebyly tam žádné květiny. Většina místností, které jsou z nádvoří přístupné, sloužily jako skladiště," popsal kastelán.

Personál zámku proto přes zimu místnosti vyklidil a částečně opravil. Vznikly tři nové výstavní prostory a malá samoobslužná kavárna s automatem na teplé nápoje. Nádvoří zámku s arkádami doplnily lavičky, kavárenské stolky se židlemi a filmová replika středověkého katapultu, který z dálky vypadá jako opravdový.

"Je to rekvizita z natáčení německého historického filmu, která se nějak dostala do muzea ve Vyškově. Do expozice ale hrubě nezapadala, takže když jsem o ni projevil zájem, byli rádi, že se jí zbaví," řekl Vaverka.

Loni na podzim skončila tříletá oprava hudebního sálu se 140 místy a nový kastelán v něm začal pořádat koncerty klasické hudby. Novinkou bylo letos v létě i promítání letního kina v zámeckém příkopu.

Poslední víkend v září bude patřit prvním Žerotínským dnům v Rosicích. Zahájí je odborné sympozium s přednáškami na téma rodu Žerotínů a renesance, které budou přístupné veřejnosti. Sobota bude patřit výroční konferenci vlastivědných kroužků s přednáškami, které se budou týkat nejen zámku a jeho okolí, tento program doprovodí rodinný den na nádvoří i v sousední budově Střediska volného času. Připravené jsou dílny, dobové hry, vystoupení skupiny historického šermu a další atrakce. Den zakončí koncert v zámecké zahradě.

Velkou akci plánují v Rosicích i na letošní advent. Původní jarmark se letos rozroste do tří týdnů oslav adventu, které společně pořádá správa zámku s kulturním a informačním centrem i střediskem volného času a dalšími rosickými institucemi. "Nejde o to, že někdo uspořádá akci na zámku. Mým cílem je, abychom akce na zámku pořádali společně a zámek k akci přispěl i vlastním programem," uvedl kastelán.

Že se otevírání zámku lidem daří, dokazují i výsledky letošní návštěvnosti. Při porovnání měsíců, kdy mohl být zámek otevřený, se ve srovnání s loňskem návštěvnost jednoznačně zvýšila. Přesto zámek kvůli koronavirovým omezením přišel o 240.000 korun do rozpočtu. "Úplně nám vypadly školní zájezdy v červnu a veškeré seniorské zájezdy. Musíme kvůli tomu odložit některé naplánované opravy. Co se týká dalších stavebních prací, musíme opravit fasády a vyměnit okna. Vzhledem k nákladnosti celé akce máme požádáno o dotace z Norských fondů, teď čekáme na výsledek řízení," uvedl kastelán.

Renesanční zámek v Rosicích byl do současné podoby přestavěn v 16. století. Předpokládá se ale, že na jeho místě stálo menší feudální sídlo už ve 13. století. Rozsáhlou renesanční přestavbu dokončil rod Žerotínů, který zámek dlouho vlastnil. Za první republiky přešel zámek do majetku státu a ve 20. století byl využíván mimo jiné jako kancelářská budova, sídlila v něm i školka. Od 90. let je v majetku města Rosice.

Zdroj: 
čtk