Na českém pracovním trhu stále přetrvává značný rozdíl v podílu nezaměstnaných žen a mužů. Zatímco mužů bylo v únoru bez práce 3,8 procent, u žen to bylo 4,2 procent. Ve srovnání s ostatními státy centrální Evropy jsou genderové rozdíly v obecné míře nezaměstnanosti v České republice nejvyšší.  Podle ekonoma Národního institutu SYRI v Brně Jakuba Grossmanna příčina není jasná. Tyto rozdíly lze přitom pozorovat už déle než dva roky a nejedná se tedy o dočasný jev.

Počet lidí bez práce se brzy zmenší

Z celkového pohledu únorová čísla nezaměstnanosti nijak nepřekvapila. „Únor je měsícem, kdy počet lidí bez práce stagnuje, a v porovnání s lednem dokonce k žádné změně ani nedošlo,“ uvedl Grossmann. V následujících měsících počítá se stagnací či mírným poklesem obecné míry nezaměstnanosti.

Začnou sezonní práce

„Důvodem bude sezónnost, tedy zlepšující se počasí, které povede k narůstající poptávce po sezonních pracovnících. Z dlouhodobějšího pohledu by měla obecná míra nezaměstnanosti stagnovat, či pouze lehce růst. Přesto stále platí, že Česká republika je v evropském porovnání zemí s nejnižší mírou nezaměstnanosti,“ dodal ekonom.

Nezaměstnanost v únoru stagnovala

Míra nezaměstnanosti v tuzemsku v únoru stagnovala na lednových čtyřech procentech. Lidí bez práce bylo na konci února 296 107, což bylo o 561 více než v předchozím měsíci. Počet volných míst meziměsíčně stoupl o 1796 na 268 579. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Úřad práce ČR. Loni v únoru byla nezaměstnanost o desetinu procentního bodu nižší, činila 3,9 procenta.