Tržních ryb bude sice dostatek, ale mohou být menší kvůli chladnému jaru a z toho vyplývajícím nižším přírůstkům, vyplývá z vyjádření jihomoravských chovatelů pro ČTK. Cena by se neměla dramaticky zvyšovat, nanejvýš má její růst odrážet zvyšování nákladů na chov.

"Kdybychom na Hodonínsku nemohli přečerpávat vodu z elektrárnu do rybníků, museli bychom chov výrazně omezit. Díky ní jsme mohli fungovat v normálním režimu. I když srážek bylo letos průměrně, tak té vody bylo dokonce ještě méně než loni," řekl ředitel Rybářství Hodonín Oldřich Pecha.

Problém mají již několik let hlavně rybníky zavislé na menších tocích, u nichž je úbytek vody citelnější než u vodnatějších řek. "Některé rybníky jsme tak měli opět na suchu. Lepší byla situace u velkých rybníků napajených většími řekami, takže ryb bude tolik, kolik očekáváme," řekl ředitel Rybníkářství Pohořelice Roman Osička.

Leotšní chov však negativně ovlivnil nejen nedostatek vody, ale třeba také velmi chladný květen, kdy ryby nedorůstaly tak rychle, naopak při tropických teplotách, které byly letos opět velmi četné, nebylo možné ryby tolik přikrmovat.

Cena ryb by se však ve srovnání s předchozími roky příliš zvyšovat neměla. "Cena vstupů je každoročně vyšší, aktuálně panuje nejistota kvůli situaci na polském trhu. Polsko je s Německem největším odběratelem ryb z Česka a loni proti očekávání odebrali méně ryb, než bylo zvykem … Nyní čekáme, jaká bude poptávka letos. Cenu proto rozhodně zvyšovat nebudeme," řekl Pecha. Cenu se nechystají zvyšovat ani v Pohořelicích, nicméně nelze nyní říct, jak se zachovají obchodníci.

I pro Pohořelické je export důležitý stejně pro ostatní chovatele ryb v Česku. "Průměrná spotřeba zůstává v Česku stále nízká. Kdyby lidí začali jíst ryb více, vyvezli bychom méně," řekl Osička.

Rybáři tak prodávají kilogram tržní ryby už několik let zhruba za 85 až 100 korun.