Sál Rady na brněnské Nové radnici získá za víc než 25 milionů nový kabát

Práce už začaly a potrvají nejdéle 18 měsíců, Rada bude po tu dobu zasedat jinde.

  • Foto

    redakce (MOŠ)

Brno zrekonstruuje sál Rady na Nové radnici za více než 25 milionů korun. V tiskové zprávě to uvedl radní Brna zodpovědný za investice David Grund. Obnova původního barokního vzhledu, rekonstrukce freskové výmalby pod dohledem památkářů, nové řešení technické infrastruktury, zajištění klenby i oprava podlahy. To všechno čeká sál Rady ve druhém patře brněnské Nové radnice na Dominikánském náměstí.

Rekonstrukce sálu Rady, tedy místnosti, v níž kdysi zasedal královský tribunál, bude spočívat nejen v obnově jeho původního vzhledu včetně výmalby podle dochovaných částí barokních fresek, ale i v novém technickém řešení. To bude odpovídat současným požadavkům. Podle nich by měly vzniknout nové reprezentativní prostory, které by město mohlo využít při různých společenských příležitostech. Stavba přitom bude vyžadovat i zásahy do sousedních místností a prostorů v nižším podlaží.

„Rekonstrukce sálu Rady je dlouho plánovanou akcí a jsem rád, že jsme konečně na jejím začátku. Budou při ní obnoveny jedny z posledních dochovaných barokních fresek v Brně, které léta nikdo nemohl vidět v původním rozsahu a které jsou odkazem k bohaté historii Nové radnice,“ uvedl radní pro investice David Grund.

Při rekonstrukci bude vyměněna vzduchotechnika, systémy vytápění či chlazení místnosti, kanalizace a také rozvody elektřiny a vody. Staticky bude nutné zajistit klenbu v síni. Stávající vlysové podlahy nahradí parkety. V sálu přibydou dvoje nové dveře a ty ostatní se dočkají výměny. Kromě samotného sálu bude navíc opraveno i předsálí a schodiště. Rekonstrukce potrvá nejdéle 18 měsíců a odehrávat se bude za provozu Magistrátu města Brna.

Po celou dobu rekonstrukce nebude možné využít vstup číslo 1 a navazující slavnostní schodiště. Zasedání Rady města Brna se po dobu trvání rekonstrukce přesunou do Rytířského sálu, v kterém se budou o víkendech také nadále odehrávat sňatkové obřady.

Zdroj: 
MMB