Sběr podpisů pro volby hlavy státu kritizovali soudci Nejvyššího správního soudu v Brně, kteří v úterý pustili zpět do klání o prezidentský post Karla Diviše a vyřadili naopak Denisu Rohanovou a matematika Karla Janečka. Sbírání podpisů působí dlouhodobě problémy i podle ústavního právníka Ladislava Vyhnánka z Národního institutu SYRI.

Nejvyšší správní soud (NSS) vrátil do hry bývalého moderátora a podnikatele Karla Diviše, který si stěžoval na to, že mu ministerstvo vnitra vyřadilo část podpisů na petičních arších, a naopak nedal šanci Denise Rohanové, kterou podpořili bývalí poslanci, což je podle soudu nepřípustné, i když to zákonu přímo neodporuje.

Ministerstvo vnitra v obou případech chybovalo. Soud naopak uznal, že vyřazení Karla Janečka bylo v pořádku. Janeček, kterému účast v přímé prezidentské volbě unikla jen o několik desítek hlasů, se proto hodlá obrátit na Ústavní soud v Brně.

NSS zároveň kritizoval současný systém sběru podpisů. Podle soudce zpravodaje Iva Pospíšila může místo oslavy demokracie prohlubovat deziluzi části společnosti, posilovat nedůvěru v politický a ústavní systém, a napomáhat tak růstu radikálních, extremistických a antisystémových názorů a postojů.

Spory o podmínky registrace podlamují důvěru voličů

Podle ústavního právníka brněnského Národního institutu SYRI Ladislava Vyhnánka systém sběru podpisů vyvolával problémy dlouhodobě.

„Pravidelné spory o to, kdo splnil podmínky registrace, jak kontrolovat pravost podpisů a z toho plynoucí nejistota, jistě podlamují důvěru voličů v integritu voleb,“ míní Vyhnánek. Pochybnosti vyvolávala také praxe ministerstva vnitra.

„Někde by šlo změny docílit změnou zákona či ústavy. Pokud jde o sběr podpisů občanů, můžeme se inspirovat například Rakouskem, kde je vyžadováno podpisů méně, ale musejí být úředně ověřeny. To vzniku sporů předchází. Jindy by stačilo, aby ministerská praxe následovala rozumný výklad zákona. Aktuálně tomu tak nebylo, což vidíme u zjevně excesivní a nesmyslné registrace kandidátky Rohanové,“ dodal právník z Katedry ústavního práva a politologie Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.