Lidé v Brně budou opět využívat sdílená kola zdarma. Na 30 minut dvakrát denně to bude možné u společností nextbike a Rekola. Dohodu s těmito firmami, která je uzavřená na čtyři roky, dnes schválili brněnští radní. Projekt by mohl začít do konce dubna, řekl novinářům radní pro dopravu Petr Kratochvíl (ODS).

Na sdílených kolech absolvovali 102 tisíc jízd

Takzvaný bikesharing dotovalo město loni v pilotním provozu. Projekt trval od 11. dubna do 30. září a za tu dobu využili cyklisté bezplatná sdílená kola ke 102 tisícům jízd. Podle Kratochvíla to svědčí o tom, že o jízdu na kolech zájem je. „Rozhodli jsme se proto tuto službu vysoutěžit na čtyři roky. Naším cílem je také dostat lidi z aut. Ale na to má samozřejmě vliv i počasí, fyzická kondice lidí či geografie města,“ doplnil radní.

Investují skoro 2,5 milionu korun

Roční rozpočet je stejný jako loni, tedy 2,4 milionu korun. „Nově je možné jej navýšit až na čtyři miliony korun. Aby město jízdu proplatilo, je nutné odstavit sdílené kolo na místě k tomu určeném. Podobně jako u koloběžek,“ řekl Kratochvíl. Dodal, že v Brně je necelých 400 parkovacích míst a budou přibývat další. „Prověřujeme další možnosti, máme vytipované lokace třeba na Brně-jihu, kde je hodně cyklistů,“ dodal.

Projekt pojede až do konce listopadu 2026

Projekt sdílených kol začne v moravské metropoli po podepsání dohody a uplynutí zákonných lhůt. Potrvá nejdéle do 30. listopadu 2026.