Více než sto let starý sen katolíků v Nesvačilce na Brněnsku se splnil. Architektonicky ceněná, farníky vymodlená kaple hlásí po dlouhých deseti letech prací hotovo. Už 8. května ji slavnostně vysvětí brněnský biskup Pavel Konzbul a následně se otevře pro používání. Stavbu za přibližně 24 milionů korun zaplatili z velké části sami věřící. Kaple zasvěcená Panně Marii Bolestné nese řadu symbolů. Za její podobou stojí architekt Jan Říčný z ateliéru RCNKSK a za ideou a samotnou výstavbou moutnický farář René Václav Strouhal, informovala mluvčí brněnského biskupství Anežka Benešová.

Vznik kaple je zázrak, míní moutnický farář

Kámen, dřevo, hlína, sklo a světlo. Kapli Panny Marie Bolestné se už teď často říká také kaple přírodní. Podle moutnického faráře, který si její výstavbu vzal před více než deseti lety na starost, je její vybudování v době, kdy se nové chrámy příliš nestaví, něco jako zázrak. „O kapli byl po celou dobu výstavby velký zájem – nejprve ho i ve mně rozdmýchali sami farníci, v momentě, kdy kaple začala nabírat prvních jasných obrysů, se sem začaly sjíždět školy, obhlížet ji chodili mladí architekti nebo zvídaví řemeslníci,“ uvedl René Václav Strouhal.

Sakrální stavba získala ocenění Dřevostavba roku

Válcovitá, 25 metrů vysoká stavba na vejčitém půdorysu získala už v roce 2017 ocenění Dřevostavba roku. Hlavní konstrukci tvoří sedm jedlových trámů opracovaných pouze sekerami – odkazovat mají k sedmi utrpením Panny Marie. Osmý napříč osazený trám dotváří obraz kříže. „Nosnou ideou kaple je symbolika Panny Marie Bolestné – Marie trpí a pláče za nás, propojuje nás s Bohem a zároveň nabízí svou náruč. Stavba ční se svou bílou věžičkou v rozlehlé krajině mezi poli jako maják naděje a svým provedením odkazuje na historii, současnost ale neopomíjí. Konstrukčně je inspirovaná středověkými stavebními postupy, které se tu setkávají s moderními technologickými možnostmi. Snažíme se stavbou zkulturnit místní krajinu, jak se o to snažili i naši předkové,“ popsal architekt Jan Říčný.

Kaple přišla na 24 milionů korun

Dřevostavba za 24 milionů korun začala v Nesvačilce pomalu růst před 10 lety. Víru v to, že jednou budou mít svou vlastní kapli, ale tamní farníci pěstovali už minimálně od roku 1920, kdy vznikl Spolek pro stavbu nesvačilské kaple. Už tehdy na novou modlitebnu začali spořit – první zápis ve vkladní knížce mluví o osmadvaceti korunách. Časem sesbírané peníze se ale rozkradly během války a ani komunistická éra myšlenkám na katolické chrámy nepřála.

Kněz plány znovu rozpohyboval

Až s knězem René Václavem Strouhalem se plány znovu daly do pohybu – i tentokrát za značné pomoci farníků. „Spousta místních sem chodila pomáhat, nechali tu čas i energii, vybírali peníze, sháněli sponzory. Dary nám posílali lidé z celé republiky a ta podpora byla cítit v podstatě po celou dobu stavby. Jsem za ni nesmírně vděčný,“ dodal Strouhal. Dřevěné lamely v interiéru jsou poseté jmény dárců a dobrodinců kaple, kteří si jednotlivé části mohli adoptovat a na dílo tak přispět. Výstavbu kaple podpořil i kraj.

Kapli biskup Konzbul vysvětí 8. května

K vysvěcení kaple vybrali farníci 8. květen, tedy mariánský svátek Panny Marie, Prostřednice všech milostí. „Kaple v Nesvačilce má teprve začít plnohodnotně sloužit svému účelu – společnému setkávání lidí s Bohem – a přesto už v tuto chvíli má za sebou velmi bohatou historii. Spoustu lidí dokázala spojit, některým už stihla ukázat i Boží moc a sílu. Těším se, že tento její význam v budoucnu jen poroste,“ řekl brněnský biskup Pavel Konzbul. V brněnské diecézi se jedná o dvanáctou kapli, která byla postavena v 21. století. Kromě ní vyrostlo od roku 2000 v diecézi šest kostelů a další čtyři sakrální stavby jsou momentálně v plánu.

Program slavnosti odstartuje ve 14 hodin

Program slavnostního dne vysvěcení kaple začne ve 14 hodin, kdy od radnice vyrazí krojovaný a uniformovaný průvod s biskupem a kněžími. Samotná kaple má kapacitu 150 míst. Pro účastníky, kteří se do tohoto limitu nevejdou, budou venku přichystané lavičky, kde se k obřadu připojí díky živému přenosu na velkoplošnou obrazovku. Na průběh dne budou dohlížet zdravotníci Českého červeného kříže, přistaveny budou mobilní toalety, pohoštění v podobě tisíců poutních koláčků je samozřejmostí.