Další z demonstrací svolala hnutí Společně Brno a Milion chvilek pro demokracii. Protesty proti Babišovi a ministryni spravedlnosti Marii Benešové byly včera pořádány ve více než třech stech obcí a měst po České republice. Účastníci protestů se obávají, že Benešová má zamezit dalšímu stíhání premiéra v takzvané kauze Čapí hnízdo.

Brněnská demonstrace se poprvé konala na centrálním náměstí Svobody, kam se lidé začali scházet po 18:00. V davu bylo mnoho transparentů namířených proti Babišovi, například nápisy "Brno, Praha celá zem, Stbáka vyženem" nebo "ANO, lžu a kradu, Babiš" nebo "STBáky a lháře zavřít do žaláře". Mnohde drželi účastníci akce české vlajky a v reakci na některé řečníky spontánně reagovali skandováním "Demisi, demisi!"

Během dvouhodinové akce na pódiu vystoupili například herci z Divadla Bolka Polívky. Řekli, že právo lze vždy ohnout podle toho, kdo víc zaplatí. Herec Národního divadla Brno Vladimír Krátký vyzval kulturní instituce, ať jasně ukážou, na čí straně stojí. Milan Holenda z Husy na provázku se ve svém příspěvku postavil za pořadatele protestů. Demonstraci zhruba kolem 20:00 uzavřel kněz Jan Hanák, po jehož výzvě účastníci protestů společně zazpívali českou hymnu. Pořadatelé demonstrací také vyzvali Brňany, ať přijdou 23. června na další demonstraci na pražskou Letnou.

Posledního protestu minulé úterý v Praze se podle pořadatelů zúčastnilo až 120.000 lidí. Organizátoři protestů již 28. května, svolali demonstrace i ve dvou stovkách dalších měst v Česku. Tehdy se na jednotlivých místech většinou sešly stovky lidí, jen v Brně na Dominikánském náměstí dosáhl počet účastníků podle policie 2500 lidí a podle organizátorů až 4000.

Podporovatelé protestů tvrdí, že Benešová dva roky zpochybňuje Babišovo trestní stíhání v kauze údajného dotačního podvodu Čapí hnízdo. Její jmenování krátce po policejním návrhu na podání obžaloby v případu označují demonstrující za možný "největší zásah do justiční moci od listopadu 1989".

Kromě výměny v čele ministerstva spravedlnosti kritizují protestující vyplácení evropských dotací holdingu Agrofert, který dříve vlastnil Babiš. Akcie Agrofertu vložil Babiš v roce 2017 do svěřenských fondů kvůli zákonu o střetu zájmů. Podle nedávno zveřejněného návrhu auditní zprávy Evropské komise má ale premiér stále na Agrofert vliv a jako předseda vlády může ovlivňovat také využití peněz z Evropské unie.