Operaci srdce podstoupila loni koncem roku šestiletá Amálka z Blanska, kterou v listopadu po kolapsu oběhového systému oživoval nejprve tatínek a pak i lékaři a zdravotníci ze záchranky. Děvčátko v uplynulých dnech poděkovalo záchranářům obrázkem.

Děvčátko museli oživovat

Dramatické chvíle se začaly odvíjet v polovině listopadu loňského roku. Amálka měla respirační onemocnění a její stav se náhle zhoršil natolik, že došlo k zástavě oběhu a rodiče přivolali pomoc. „Podle rad naší operátorky Mirky Martinové začal tatínek provádět masáž srdce. Když na místo přijela lékařská posádka z blanenské základny, na resuscitaci navázala a rozšířila péči včetně zaléčení a intubace, tedy zajištění dýchacích cest,“ popsala zákrok mluvčí jihomoravské záchranky Michaela Bothová.

Podstoupila operaci srdce

Zdravotníkům se spojeným úsilím podařilo obnovit srdeční činnost. Amálku pak vrtulník přepravil na ARO Dětské nemocnice v Brně. „Po pěti dnech na JIP oddělení společně s maminkou a o pár týdnů později ji převezli ještě do Fakultní nemocnice v Motole, kde podstoupila operaci srdce,“ upřesnila Bothová.

Amálka věnovala záchranářům obrázek

Lékaře Radka Štětinu, záchranáře Víťu Baláka a Jiřího Maška přišla koncem uplynulého týdne šestiletá pacientka společně s maminkou, tatínkem a mladším bráškou navštívit. „Zdravotníkům věnovala krásný obrázek na památku, který bude mít na základně v Blansku své čestné místo,“ dodala mluvčí.

V rodičích se mísily různé pocity

„Nedokážu ani vyjádřit slovy, jaké všechny pocity se v nás mísily, a ještě stále mísí. Strach, beznaděj, bolest, která vás niterně štěpí na milion kousků, se střídá s pocitem úlevy, štěstí, lásky, pokory a naděje. Pociťujeme obrovský vděk ke všem, kteří jakkoli pomohli, a především mému muži a záchranné službě, že mi Amálku zachránili. K Amálce obrovský respekt, hrdost a nekonečnou bezpodmínečnou lásku, kdy nic není víc než to, že jsme všichni spolu,“ uvedla maminka dívenky Lucie.