Silný vítr a teploty kolem nuly komplikují od pátečního večera dopravu na jižní Moravě. Ve vyšších polohách hrozí namrzání vozovky v lesních úsecích. A řidiči mají být také opatrní kvůli tomu, že hrozí pády stromů přes silnici, vyplývá z informací jihomoravských silničářů na webu Dopravní info.

Počasí zpožďuje spoje krajské dopravy

Společnost Kordis JMK, která zajišťuje organizaci veřejné dopravy, upozorňuje na webu cestující, aby se předem podívali do aplikace IDS JMK Poseidon, zda jejich spoj jede včas kvůli nepříznivému počasí. To zatím komplikuje železniční dopravu.

Deset tisíc odběratelů bez elektřiny

Část lidí je také kvůli poruchám na vedení bez elektřiny, hlavně v severní části kraje, uvedl v tiskové zprávě mluvčí společnosti E.ON Roman Šperňák. Podle něj je bez elektřiny zhruba 10.500 odběratelů, nejvíce v okolí Blanska, Boskovic a také na Brněnsku.

Neprůjezdná trať z Tišnova na Vysočinu

Krajský dopravní koordinátor uvedl, že od půl osmé ráno je kvůli popadaným stromům neprůjezdná trať z Tišnova přes Bystřici nad Pernštejnem do Nového Města na Moravě v úseku mezi Nedvědicí a Rožnou. Před devátou hodinou byla kvůli překážce v kolejišti průjezdná trať mezi Brnem-Královým Polem a Kuřimi jen po jedné koleji, spoje kvůli tomu mohou nabírat zpoždění až 30 minut.

Stromy padaly hlavně na Blanensku a Brněnsku

Silný vítr začal na jižní Moravě foukat od pátečního odpoledne, hasiči měli do rána nejvíce starostí s popadanými stromy na Blanensku a Brněnsku a také v Brně, kde zasahovali u několika desítek událostí. Informovali o tom na svém webu s tím, že od 17 do 21 hodin v pátek vyjížděli v kraji k celkem 40 zásahům. Patnáct stromů v té době odstranili v okrese Blansko a o jeden méně na Brně-venkově. Silný nárazový vítr by měl foukat ještě téměř celou sobotu, odpoledne má postupně slábnout.