Situace s řidiči autobusů je na jižní Moravě napjatá, spoje se zatím daří pokrýt

  • Foto

    ilustrační (Pixabay)

Situace s řidiči autobusů na jižní Moravě je napjatá. Spoje se sice až na výjimky neruší jako v některých jiných krajích, ale podle mluvčího společnosti Kordis JMK Květoslava Havlíka je faktem obecný a dlouhodobý nedostatek řidičů. Pandemie covidu, která zvyšuje nemocnost, tento fakt jen zvýrazňuje. „Připravit se však na situaci, kdy nebudou moct některé spoje vyjet, nejde a vždy bude potřeba operativní řešení,“ řekl Havlík.

Společenství autodopravců Čech a Moravy dnes vyzvalo organizátory dopravy, aby co nejdříve zavedly prázdninové jízdní řády, nejpozději ovšem od 20. prosince přes svátky do začátku ledna. To se však na jižní Moravě nechystají. Zvlášť, pokud ministerstvo školství ponechá původní termín vánočních prázdnin a do školy se bude chodit až do 22. prosince. Tím pádem začne platit prázdninový a v některých dalších dnech víkendový jízdní řád až od 23. prosince.

"Evidujeme zprávy od dopravců, že mají velké problémy s nedostatkem řidičů a zvažujeme, jak to řešit. Ta debata se vede hlavně teď kvůli tomu, že se od 12. prosince mění jízdní řády," řekl Havlík. Na jižní Moravě se daří výpadky řešit i tím, že je nastavený systém záložních autobusů, které v případě potřeby vyjíždějí. Covid podle Havlíka už nemusí způsobovat větší problémy než dosud, protože podle statistik už současná vlna na jihu Moravy kulminovala. I tak se ale může stát, že některému z dopravců vypadne ze dne na den více řidičů. "Pak je potřeba najít operativní řešení podle dostupných možností," řekl Havlík. Komplexní řešení nedostatku řidičů je ale podle něj v nedohlednu, i když platy mají nyní velmi dobré.

Na jižní Moravě může situaci ještě zkomplikovat velká vlaková výluka mezi Brnem a Blanskem, kde všechny osobní vlaky nahradí autobusy. Těch bude jezdit až 70, což si vyžádá přes 100 řidičů. Situace je napjatá i u největšího dopravce, jímž je brněnský dopravní podnik. Tomu chybí 15 procent ze 1400 řidičů. "Služby se nám daří pokrývat díky brigádníkům, využití záloh a řidičům, kteří jsou ochotní jezdit přesčasy," řekla mluvčí brněnského dopravního podniku Hana Tomaštíková.

Zdroj: 
čtk