03. 02. 2023 Dnes má svátek Blažej

Škody způsobené vandaly v brněnské MHD loni vzrostly na 4,5 milionu korun

Foto:

DPMB

Vandalové loni způsobili brněnskému dopravnímu podniku škody za 4,5 milionu korun, což je meziročně o 330 tisíc korun více a nejvíce za pět let. Nejčastěji jsou jejich terčem tramvaje. Vandalové leptají skla či do nich škrábou, sprejují po vozech, na zastávkách ničí označníky, uvedla v tiskové zprávě mluvčí podniku Hana Tomaštíková. Výše škod odpovídá pořizovací ceně nového autobusu.

Polovina škod je na šalinách

Na tramvajích je polovina všech škod. Náklady na opravy se snižují lepením reparačních fólií, jejichž náhrada je až dvacetkrát levnější než výměna celého skla. Fólie stojí tisícovku, sklo podle typu od tří tisíc do 20 tisíc korun. Zatímco tento typ vandalismu je letitý a přetrvává, postupně se snižuje počet sprejerských „výtvorů“.

Počmárané vozy jedou ihned do vozovny

„Jakmile na voze grafický výtvor objevíme, okamžitě necháme vůz stáhnout do vozovny a očistit. Domněnka vandalů, že budou po městě slavní, je tedy mylná a jejich finance i čas jsou zbytečně vyhozené,“ uvedl generální ředitel Miloš Havránek.

Poničená sedadla i označníky zastávek

Dalším poměrně častým problémem je poškození sedadel či zastávkových označníků. Jízdní řády bývají rozřezané, pokreslené či polepené. Ne každý čin však zůstává bez potrestání. Díky všímavosti cestujících se řada případů objasnila a pachatele strážci zákona dopadli.

Kladívkem rozbil okno

„Jedním z nich byl incident ze srpna, kdy cestující v autobuse na lince 64 upozornili řidiče na mladíka, který bezpečnostním kladívkem rozbil okno autobusu. Dispečink dopravního podniku kontaktoval městskou policii a hlídka našich strážníků mladíka zadržela. Protože byla škoda vyčíslena na 5000 korun, případ jsme předali do správního řízení,“ řekl mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

Vandaly natočí kamery ve vozech

Pachatele se daří dopadnout i díky kamerovému systému uvnitř vozu, kterým jsou vybavena novější vozidla. Případně kvůli kamerám a obavě z dopadení pachatelé od svých činů rovnou upustí.

Brněnský dopravní podnik provozuje zhruba 750 vozidel, z toho 290 tramvají, 330 autobusů a 130 trolejbusů.

Líbí se mi

1
Zdroj:
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT