Prapor zachycuje historii i současnost dopravce a města Brna, při slavnostním představení veřejnosti mu požehnal Monsignore Václav Slouk. Akt se uskutečnil při příležitosti 153. výročí MHD v Brně na místě, odkud 17. srpna 1869 vyjela první koněspřežná tramvaj.

„Dopravní podnik města Brna se tímto zařadil mezi ostatní významné instituce, které mají pro ceremoniální účely svůj prapor. V případě dopravního podniku se bude jednat o příležitosti, jako jsou vyznamenávání zaměstnanců, oslavy význačných výročí nebo jiné mimořádné akce,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Při tvorbě návrhu slavnostního praporu se dopravní podnik inspiroval emblémy používanými na začátku 20. století. Jeho dominantou je okřídlený znak města Brna doplněný hradební korunou se čtyřmi věžemi, které symbolizují čtyři trakce Dopravního podniku města Brna. Prapor je oboustranný, sametový, ručně vyšívaný s dekorativními třásněmi. Jeho rozměry jsou 100 x 150 cm. Hřeby na žerdi ve tvaru lipových listů na sobě nesou jména všech ředitelů brněnského dopravního podniku spolu s rokem uvedení do funkce.

„Rekonstruujeme historické vozy, aby naši potomci a následovníci viděli, jak vypadala městská hromadná doprava ve svých počátcích a jak se vyvíjela. Nechali jsme vyrobit a instalovat historický označník tady, na místě, odkud 17. srpna 1869 vyjela vůbec první koněspřežná tramvaj. Zhotovení a užívání praporu je tak pro nás přirozeným vývojem a milou povinností,“ vysvětlil generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.