Česká školní inspekce navrhla ministerstvu školství odvolat ředitele Výchovného ústavu Višňové na Znojemsku. Inspekce na něj podala trestní oznámení pro podezření z fyzického napadení dětí, další oznámení podala kvůli držení pervitinu, neuvedla ale na koho. Potvrdil to náměstek ústředního školního inspektora Karel Kovář. Potvrdil tak informace serveru Seznam Zprávy, podle kterého inspekce v ústavu také zjistila řízenou šikanu s vědomím pedagogů. Ředitel Vladislav Popelka pro server odmítl, že by jednal protiprávně.

Inspekce podala dvě trestní oznámení

Návrh na odvolání ředitele Výchovného ústavu Višňové podala Česká školní inspekce ministerstvu školství 20. dubna, uvedl Kovář. Dvě trestní oznámení podle něj inspekce podala státnímu zastupitelství ve Znojmě. „Věc se nachází ve stadiu prověřování. Bližší informace poskytnout nelze,“ uvedla pro server okresní státní zástupkyně ve Znojmě Lenka Peroutková.

V budově ústavu je zima a vlhko, potvrdili hygienici

Inspektoři ve zprávě podle serveru dále konstatují, že v ústavu nebylo dostatečně zajištěné psychické a fyzické bezpečí dětí a žáků, nebyl nad nimi dostatečný dohled, neřešily se experimenty s návykovými látkami a ústav se potýkal s dlouhodobými a častými útěky svěřenců. Kovář sdělil, že inspekce také předala Krajské hygienické stanici v Brně oznámení o nevhodných podmínkách pro činnost zařízení včetně fotodokumentace. Hygienici pak v březnu inspekci informovali, že v ústavu naměřili teplotu 15,8 stupně Celsia a v budově potvrdili vlhkost, doplnil náměstek.

Ředitel protiprávní jednání popřel

Popelka odmítl, že by jednal nezákonně. „Nikdy jsem neudělal nic protiprávního, policie mě dodnes kvůli ničemu nekontaktovala a více to komentovat nechci,“ řekl Seznam Zprávám.

Měli fackovat děti z Moravského Krumlova

Česká školní inspekce a ministerstvo školství se na dění ve Višňové zaměřily poté, co loni koncem září podal jeden z pedagogů trestní oznámení na podezření z násilí páchaného na dětech. Server Seznam Zprávy loni v prosinci napsal o návštěvě dětí ze Střediska výchovné péče z Moravského Krumlova v ústavu ve Višňovém. Podle svědectví starších svěřenců z Višňového dostali za úkol vystrašit a profackovat děti z moravskokrumlovského střediska, aby se lépe chovaly a poslouchaly. Uvedli, že za to dostali od vyučujících krabičku cigaret. Podle organizátorů výletu měly mladší děti při návštěvě vidět, jak by mohly dopadnout, kdyby se nepolepšily.

Ve Višňovém jsou záškoláci, tuláci i mladiství delikventi

Výchovný ústav Višňové pečuje o děti starší 15 let, u nichž byla na základě soudního rozhodnutí nebo orgánu sociálně-právní ochrany dětí uložena ochranná či ústavní výchova. Jde o děti se závažnými poruchami chování a učení. Ve většině jde o záškoláctví, útěky, toulky z domova, ale i trestnou činnost. Někteří mají aktivní zkušenost s návykovými látkami a drogami. Kapacita zařízení je 48 dětí.