Radnice ve Slavkově u Brna na Vyškovsku spouští takzvaný participativní rozpočet, v němž mohou obyvatelé města sami navrhovat investice. Lidé mohou navrhovat investice například na vylepšení veřejného prostoru a následně hlasovat, kterou z nich město uskuteční. V rozpočtu města je na to vyčleněno 500 tisíc korun. Město o tom informovalo na svém webu. Participativní rozpočet mají i některá jiná města.

Nápady lze navrhovat od dubna

Obyvatelé města budou moci navrhovat možné investice od dubna. V červnu se pak bude hlasovat, který záměr město uskuteční. Vyhlášení vítěze či vítězů je v plánu v červenci. „Participativní rozpočet nejen pomáhá uvést v život nápady jednotlivých občanů, ale je také dalším nástrojem pro lepší komunikaci radnice se svými občany. Zároveň je také prostorem pro pochopení problematiky veřejné správy. Součástí podávání návrhů totiž nebude přednesení ‚pouhého‘ nápadu, ale také konkrétního plánu, jak jej zrealizovat, včetně prověření rozpočtu,“ uvedl starosta Michal Boudný (PRO Slavkov u Brna).

Návrhy je možné podávat elektronicky nebo písemně

Návrhy bude možno podávat elektronicky na stránkách Nasslavkov.cz nebo písemně. Předkladatelem musí být obyvatel Slavkova u Brna starší 15 let. Projekt musí obsahovat požadované informace, jako je identifikace předkladatele, název návrhu, předpokládaný rozpočet, stručný popis návrhu, přínos návrhu, umístění návrhu, doplňující situační nákres, fotodokumentace a podobně. Hlasovat se o záměrech následně bude elektronicky či písemně. Hlasovat bude moci každý občan Slavkova u Brna starší 15 let.

Participativní rozpočet mají i další města na jihu Moravy

Slavkov u Brna má asi 6500 obyvatel. Na letošek radnice počítá s příjmy přes 234 milionů a výdaji přes 297 milionů korun. Participativní rozpočet mají i další jihomoravská města, například Brno, Znojmo či Hodonín a také Blansko či Boskovice.