fbpx
01. 04. 2023 Dnes má svátek Hugo

Slyším Zoo Brno. Na Mniší hoře je k dispozici unikátní aplikace pro nevidomé návštěvníky

Foto:

Zoo Brno

Nevidomí návštěvníci brněnské zoologické zahrady mají další možnost, jak si užít návštěvu Mniší hory. Nově je nejen pro ně k dispozici speciální portál, který jim zpřístupní obsah dotykových vzdělávacích panelů a informačních popisek v pavilonech a areálu zoo. Je plně přizpůsobený pro ovládání a čtení hlasovým výstupem na mobilním telefonu.

S portálem pomohla Masarykova univerzita

Portál vznikl ve spolupráci se střediskem Teiresiás Masarykovy univerzity a navázal tak na úspěch celorepublikově první hmatové mapy pro nevidové návštěvníky brněnské zoo. „I tento projekt jsme zprovoznili jako první česká zoo,“  upřesnil mluvčí zahrady Michal Vaňáč.

„Obecně platí, že přístupnost není jednorázová záležitost, ale dlouhodobý proces. Jsme proto velmi rádi, že se Zoo Brno rozhodla pokračovat ve zpřístupňování svých služeb a na haptické mapy navazuje přístupným portálem Slyším Zoo Brno,“ řekl zpravodajskému portálu BRŇAN Radek Pavlíček, certifikovaný specialista na přístupnost z Masarykovy univerzity a vedoucí týmu projektu Théseus, který na zpřístupnění portálu spolupracoval.

Zapojili specialisty i nevidomé

Aby byl výsledek pro zrakově postižené návštěvníky Zoo Brno co nejpřínosnější, zapojili vývojáři do analýzy, konzultací a následného testování i specialisty a uživatele se zrakovým postižením, pro které je portál určen.

„Jen tak je možné dosáhnout reálné přístupnosti, tedy stavu, kdy rozhraní nebude jen splňovat formální požadavky na přístupnost, ale bude zohledňovat to, aby výsledek byl pro tuto skupinu uživatelů skutečně přístupný a použitelný,“ dodal Pavlíček.

Potřebují jen mobil se čtečkou obrazovky

Používat portál Slyším Zoo Brno není nijak složité. Nevidomí návštěvníci zoo k jeho používání potřebují jen mobil vybavený čtečkou obrazovky.

„Pak už stačí jen u příslušného vzdělávacího panelu naskenovat QR kód, který se nachází vždy v levém spodním rohu displeje. Následně je návštěvník přesměrován přímo na portál a může se seznámit se zvířaty i historií vybraného pavilonu. V aplikaci lze mezi jednotlivými pavilony libovolně procházet,“ uvedl koordinátor projektu za Zoo Brno Petr Polívka.

Pět pavilónů s aplikací

Aktuálně tak můžou nevidomí návštěvníci využít zpřístupnění v Tropickém království, Exotáriu, Kamčatské chalupě, Indiánské chýši a pavilonu primátů.

Slyším Zoo Brno

V rámci dotisku bude do hmatových map také doplněn QR kód vedoucí na webovou adresu portálu Slyším Zoo Brno.

„Ačkoliv jsme rozhraní portálu Slyším Zoo Brno primárně optimalizovali pro potřeby nevidomých návštěvníků, v duchu zásad univerzálního designu ji může využít každý návštěvník, kterému pro přístup k těmto informacím lépe vyhovuje vlastní mobilní telefon,“ doplnil Polívka.

Líbí se mi

0
Zdroj:
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT