Krajský soud v Brně má příští týden rozhodnout v mnohaletém sporu o vyklizení prodejních stánků v podchodu pod hlavním nádražím. Soud v odvolacím řízení odročil jednání na 21. února, kdy má vynést rozsudek. Proti městu stojí žalovaná společnost Pliska Interactive Services Consulting, která tvrdí, že pět stánků umístěných zhruba pod tramvajovými kolejemi městu nepatří, a nemá tak právo nařídit jejich vyklizení.

Rozhodnutí je pro město důležité proto, aby mohlo celý podchod zrekonstruovat

„Dnes to v něm vypadá jako v divokých 90. letech a je ostudou města. Brno je přesvědčené, že podchod je jeho vlastnictvím a má právo nechat stánky vyklidit,“ řekl novinářům po skončení jednání brněnský radní Jiří Oliva (ČSSD). Zatímco část podchodu pod vlakovými kolejemi je vyklizená již od začátku loňského roku, část pod tramvajovými zastávkami s vyústěním do Josefské ulice nikoliv. Pliska zde provozuje pět stánků a jsou zde ještě další stánky, které provozují dva jiné subjekty.

Majitelé stánků jsou přesvědčeni o tom, že stánky a místo, na nichž stojí, městu nepatří

Proto mu také několik let neplatí nájemné a město je soudně vymáhá. Soudní řízení s dalšími dvěma subjekty je přerušené a čeká se na výsledek sporu se společností Pliska. V tom již dvakrát rozhodoval soud první instance, podruhé se ztotožnil s argumentací města.

Město plánovalo, že první část podchodu pod tramvajovými kolejemi začne rekonstruovat už loni na podzim, ale aktuálně se mění projekt a podle Olivy se předpokládá, že stavět se bude až příští rok. Pokud město uspěje ve sporu s Pliskou a následně dalšími dvěma subjekty, může zahájit přípravy rekonstrukce i druhé části podchodu pod tramvajovými zastávkami.