Podle žalobce Radka Mezlíka mělo zločinné spolčení lidí z řad politiků, úředníků radnice Brna-středu a podnikatelů ovlivnit stavební zakázky za více než 328 milionů korun. Škody způsobené gangem pak podle státního zástupce přesahují 49 milionů korun. Hlavou zločinného spolčení je podle obžaloby bývalý místostarosta a radní Brna-středu Jiří Švachula, který jako jediný zůstává od loňského března ve vazbě. Spolupracující obviněný Lubomír Smolka, který je společníkem stavební firmy Krostav, vypověděl, jak na pokyn obžalovaného Pavla Ovčarčina sestavil seznam asi třiceti firem. Ty se pak v letech 2015 až 2018 účastnily výběrových řízení na stavební zakázky v Brně- středu, přičemž platily úplatky ve výši deset procent z ceny zakázky.

„Některé úplatky jsem dával z vlastní kapsy, abych dál získával zakázky na Brně-středu. Investoval jsem do toho asi dva miliony korun a moje firma díky tomu získala zakázky za zhruba dvacet milionů korun. Většinou to bylo tak, že půlku úplatku jsem dal Ovčarčinovi při podpisu smlouvy a zbytek při předání díla,“ přiznal u soudu Smolka. Později vystřídal Ovčarčina vedoucí investičního odboru na Brně-středu Petr Liškutín. „Úplatky byly různě vysoké. Od 240 tisíc až po zhruba 600 tisíc korun,“ upřesnil obžalovaný.

Na místo technického náměstka Správy nemovitostí pak byl v únoru 2015 dosazen další obžalovaný Petr Kosmák. „Dostal jsem seznam firem, které s námi měly spolupracovat. Společnosti měly odvádět 15 procent z fakturované částky a řada z nich na to přistoupila. Na vybrání úplatků jsem měl vždy první dva týdny v měsíci a peníze jsem pak předával Ovčarčinovi,“ uvedl Kosmák. I on je v pozici spolupracujícího obviněného.

Tehdejší místostarosta Jiří Švachula mu pak prý řekl, že úplatky bude dávat jemu nebo obsluze garáží. „Já jsem pak některé firmy vyměnil a systém úplatků běžel dál. Úplatky jsem většinou přebíral v autě u Měnínské brány. Každý měsíc jsem nosil peníze pro Švachulu do garáží. Tento systém pokračoval až do našeho zatčení v lednu 2019. Je mi to líto, ohrozil jsem rodinu i sebe,“ kál se u soudu Kosmák, který si podle svých slov přišel na tři a půl milionu korun. Peníze měl doma, kde je pak při zatýkání odevzdal policii.

„Žádné obálky s penězi jsem nedostával. A seznamy provedených stavebních prací jsem si od nikoho nemusel vyžádat, protože byly k dispozici radě,“ reagoval Jiří Švachula. Pavel Ovčarčin pak popřel, že by na radnici Brno-střed odevzdal seznam stavebních firem. „Některé firmy jsem panu Kosmákovi doporučil, ale od svých známých podnikatelů ve stavebnictví jsem žádné peníze za zakázky nevzal,“ vypověděl Ovčarčin. 

Třetí den soudního líčení je u Krajského soudu v Brně nařízený na středu.