Mezinárodní soutěž uměleckých ohňostrojů Ignis Brunensis bude letos kláním vítězů předchozích čtyř ročníků. Přehlídku zahájí tradičně ohňostroj nad brněnským hradem Špilberk, poté se nad hladinou brněnské přehrady představí čtyři soutěžní ohňostroje z Česka, Francie, Norska a Švédska. Dva z ohňostrojů doplní dronová show. Pořadatelé to dnes oznámili na tiskové konferenci.

„Letošní ročník jsme pojali jako soutěž o titul Vítěze vítězů, soutěžní ohňostroje tak letos nemají společné téma ani povinnou skladbu na první dvě minuty, jako tomu bylo v minulých letech. Soutěžící tak mohou naplno a neomezeně ukázat své umění,“ uvedl za pořádající agenturu Snip & Co Ondřej Morávek.

Základní parametry přehlídky, která se letos koná pošestadvacáté, zůstávají stejné

Zahajovací nesoutěžní ohňostroj je naplánovaný na sobotu 27. května a lidé jej uvidí nad hradem Špilberk. Jeho tématem bude 95 let od otevření brněnského výstaviště, které právě o posledním květnovém víkendu pořádá velkou akci pro veřejnost.

Soutěžní část přehlídky začne o dva týdny později v sobotu 10. června a další tři ohňostroje budou následovat vždy ve středu a sobotu. Sobotním ohňostrojům na brněnské přehradě bude od 21:50 předcházet dronová show. Pokud by ji překazilo v některém z termínů počasí, přesune se před středeční ohňostroj.

„Čtyři týmy patří mezi špičku v oboru, velké očekávání panuje zejména u norských North Star a švédských Göteborgs, kteří při velkých akcích, jako je například olympiáda, často spolupracují. V Brně ale bude jedinečná možnost vidět jejich umění odděleně,“ doplnil generální ředitel Snip & Co Jiří Morávek.

Na přehlídku ohňostrojů je navázaná řada dalších akcí

Zahajovací víkend bude patřit oslavám 95. výročí otevření brněnského výstaviště, následují akce spojené s oslavami Dne dětí a Mezinárodní policejní mistrovství v jezdectví. Víkend v polovině června bude patřit oblíbené Dopravní nostalgii a nově se do přístaviště v Bystrci přesunou Slavnosti piva Františka Ondřeje Poupěte s ochutnávkami piv od více než 40 minipivovarů z celého Česka. Na tentýž víkend v centru Brna připadá festival žesťové hudby Brno Brass Fest, festival žáků základních uměleckých škol Mozartovy děti a setkání flašinetářů.

Pořadatelé jako každoročně nabádají návštěvníky ohňostrojů, aby využili zejména veřejnou dopravu, která je při každém ohňostroji mimořádně posílená. Přístup k brněnské přehradě je zdarma, zájemci si ale mohou zakoupit vstupenky na ozvučenou tribunu k sezení u Rakovecké zátoky. Podrobný program Ignis Brunensis i souvisejících akcí je k dispozici na webu akce.