Nejlepší kolekci zahraničních vín do soutěže podle hodnotitelů přihlásilo vinařství Bodegas Ostatu ze španělské oblasti Rioja. Pořadatelé výsledky zveřejnili na úterní tiskové konferenci.

"Ač letos z 674 vín získalo některé z ocenění přes 200 vín, tedy přibližně třetina jako obvykle, výrazně přibylo vín s nejvyšším ohodnocením, tedy s pěti a se čtyřmi hvězdičkami," uvedl ředitel a zakladatel soutěže Dan Mádr.

Vína hodnotilo celkem 12 komisí podle mezinárodních pravidel stobodovým systémem. Nejvyšší ohodnocení pěti hvězdičkami získalo 14 moravských a 8 zahraničních vín, čtyřmi hvězdičkami degustátoři ohodnotili 57 moravských a 14 zahraničních vín. Více vín s nejvyšším hodnocením odpovídá podle Mádra i velmi vydařenému ročníku 2018, který byl mezi soutěžícími víny nejvíce zastoupen.

"Zajímavostí je, že Jiří Barabáš, který mezi vinaři platí za krále odrůdy sauvignon, přihlásil pouze jediné víno – Sauvignon pozdní sběr 2018, a získal za něj pět hvězdiček," uvedl Mádr.

Pořadatelé soutěže si zakládají na její nezávislosti. Dlouho do hodnotících komisí neměli přístup vinaři, kteří měli v soutěži přihlášené vzorky. V posledních letech od toho ale pořadatelé upouští. "Striktně ale hlídáme, aby se vinař v komisi nesetkal s vlastním vzorkem. V době, kdy jsme soutěž zakládali, byla běžná praxe, že se výsledky různě ovlivňovaly. Naštěstí už můžeme říct, že tyhle praktiky se v průběhu let ze soutěží prakticky vytratily," dodal Dan Mádr.

Ocenění pořadatelé předali spolu s degustací vzorků na slavnostním večeru ve Besedním domě v Brně.