Jména devíti finalistů, po třech v každé ze tří kategorií, dnes společně na sociálních sítích a webu soutěže vyhlásili za pořádající Svaz vinařů jeho prezident Martin Chlad a jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Finalisty soutěže vybraly dvě poroty, nazvané Junior a Senior. Následovat bude třetí kolo hodnocení na konci listopadu, na jeho základě odborná komise vybere vítěze kategorií i celé soutěže.

Porotu Junior tvořili studenti a doktorandi Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně, kteří objeli všech 25 účastníků soutěže a nasbírali základní informace. Tyto podklady pak převzala porota Senior, složená z devíti odborníků na vinohradnicví, sklepní hospodářství, marketing a obchod. Na základě podkladů i vlastních zjištění porotci všechny uchazeče posoudili. Hodnocení obou porot ještě doplnila slepá degustace tří vín od každého ze soutěžících a bylo stanoveno celkové pořadí z něhož vzešlo devět finalistů.

Jednotlivé kategorie se dělí podle objemu roční produkce vína

V kategorii malá vinařství, tedy firmy s produkcí do 50.000 litrů za rok, spolu budou soupeřit Vinařství rodiny Špalkovy z Nového Šaldorfu na Znojemsku, Vinařství Václav z Hustopečí na Břeclavsku a Vinařství Válka z Nosislavi na Brněnsku.

Ze středně velkých firem s produkcí do 250.000 litrů za rok postoupila do finále vinařství Kolby z Pouzdřan na Břeclavsku, Sonberk z Popic na Břeclavsku a Thaya vinařství z Havraníků na Znojemsku.

V kategorii největších podniků, které vyprodukují nad 250.000 litrů ročně, porota nejvýše hodnotila Chateau Valtice – Vinné sklepy Valtice z Břeclavska, Vinařství Štěpán Maňák ze Žádovic na Hodonínsku a Vinařství Vladimír Tetur z Velkých Bílovic na Břeclavsku.

Vítěze jednotlivých kategorií i absolutního vítěze vyhlásí pořadatelé na slavnostním galavečeru 1. února v Hvězdárně a planetáriu Brno

Soutěž vyhlašuje a titul uděluje Svaz vinařů České republiky ve spolupráci s Národním vinařským centrem za podpory Vinařského fondu ČR, Jihomoravského kraje a statutárního města Brna.