Jednotlivé kategorie se dělí podle objemu roční produkce vína. V kategorii malá vinařství, tedy firmy s produkcí do 50.000 litrů za rok, spolu budou soutěžit Gala Vinařství, Krásná hora a Vinařství Piálek & Jäger.

Ze středně velkých firem s produkcí do 250.000 litrů za rok postoupili do finále Vinařství Bíza Čejkovice, Vinné sklepy Kutná Hora a VICAN rodinné vinařství.

V kategorii největších podniků, které vyprodukují nad 250.000 litrů ročně porota nejlépe hodnotila Nové vinařství, vinařství Vladimír Tetur a Šlechtitelskou stanici vinařskou Velké Pavlovice.

Finalisty vybírala porota složená z 24 profesionálních vinohradníků a vinařů, zástupců Státní zemědělské a potravinářské inspekce, odborného tisku, enologů, sommeliérů, marketingu, prodeje vína a architektury a designu.

"Všichni finalisté vyrábějí vynikající vína, ale to pro úspěch na soutěži Vinařství roku samo o sobě nestačí. Adepti na titul musí po všech stránkách vynikat a dlouhodobě reprezentovat tu nejlepší praxi, protože právě taková vinařství posouvají celý náš obor kupředu a mohou právem sloužit jako vzor pro všechny ostatní,“ uvedl prezident Svazu vinařů Tibor Nyitray.

Sedmičlenná komise od poloviny listopadu postupně navštíví všech devět finalistů a posoudí přímo na místě, nakolik splňují kritéria soutěže a následně rozhodne také o vítězích.

Ti budou vyhlášeni na konci ledna na brněnském výstavišti. Kromě vítězů jednotlivých kategorií bude vyhlášen i vítěz absolutní. Tím se loni stalo malé Vinařsví Škrobák z Čejkovic, v minulosti titul získalo i Víno J. Stávek, Vinselekt Michlovský nebo Bohemia Sekt.

Soutěž vyhlašuje a titul uděluje Svaz vinařů České republiky ve spolupráci s Národním vinařským centrem, za významné podpory Vinařského fondu ČR, Jihomoravského kraje a statutárního města Brna.