Stovky až tisíce lidí stály od rána ve frontách u poboček České národní banky v Brně a Ostravě, aby si mohly pořídit speciální tisícikorunu s přetiskem, kterou banka vydala k 30. výročí rozdělení československé měny a vzniku české koruny. I přes mrazivé počasí tam lidé strávili hodiny. Ti, kteří byli v Ostravě před otevřením v půl osmé ráno na začátku fronty, stáli před bankou i od dvou hodin v noci.

Vydali 200 tisíc kusů

Speciální bankovku uvádí dnes ČNB do oběhu. Koupit ji je možné za 1000 korun na pokladnách centrální banky v Praze, Ostravě, Brně, Plzni, Českých Budějovicích, Plzni, Ústí nad Labem a Hradci Králové. Každý zájemce může koupit nanejvýš pět bankovek, ČNB jich vydala celkem 200 tisíc.

V Ostravě byla fronta kolem celého bloku

Půl hodiny po otevření ostravské pobočky banky se fronta táhla ještě kolem celého bloku budov až zpět ke vchodu do banky. Měřila tak přes 400 metrů a stále v ní čekalo přes 1000 lidí.

Tisíce lidí čekaly v centru Brna

Fronta na bankovky v Brně byla také stovky metrů dlouhá. Vedla od pobočky banky v Rooseveltově ulici, klikatila se okolími ulicemi, pak vedla do Jánské, kde se u kolejí obracela zpět. Nejvíce lidí tak stálo ráno v Jánské, a to „obousměrně“. Ve frontě postávaly odhadem tisíce lidí.

Speciální bankovkou zaplatíte v obchodech

Speciální tisícikorunou půjde běžně platit v obchodech. Od standardní se liší přetiskem na lícní straně, který tvoří výroční logo ČNB k 30 letům existence a motiv dobového kolku z doby měnové odluky. ČNB bankovku vydala s cílem připomenout širší veřejnosti 30. výročí měnové odluky. Navázala na stokorunovou bankovku s přetiskem z roku 1919 vydanou u příležitostí 100. výročí vzniku československé měny.