fbpx
29. 03. 2023 Dnes má svátek Arnošt

Speciální tým pomáhá v nemocnici u sv. Anny v Brně zvládat krizové situace

Foto:

redakce (archiv)

Speciální tým ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně pomohl od loňského května 50 lidem zvládnout krizovou situaci. Ve 35 případech to bylo v souvislosti s pacienty, kde rodina často čelí náhlému úmrtí nebo zdravotním komplikacím blízkého člověka. V 15 případech šlo o zdravotníky, například po neúspěšných resuscitacích nebo poté, co je někdo napadl, řekl mluvčí nemocnice Jiří Erlebach. 

Tým má 11 proškolených interventů a peer pracovníků, tedy zdravotníků s vlastními zkušenostmi, kteří jsou v krizových situacích duševní podporou jak pro personál nemocnice, tak pro blízké pacientů. „Všichni ve zdravotnictví známe ten hřejivý pocit, když pomůžeme někomu, kdo to právě moc potřebuje. A je jedno, jestli je to rána na těle, nebo na duši,“ uvedla Alena Ganobčíková, která je součástí týmu.

Služba je bezplatná. Podle Erlebacha se fungování týmu osvědčilo

Tým se formoval dva roky včetně potřebných školení, naplno funguje od loňského května. „Výcvik byl po psychické stránce extrémně těžký a vyčerpávající. Trénovali jsme velmi citlivé situace a nebylo dne, kdy by se nebrečelo. Ale stálo to za to. Znalosti a dovednosti získané ve výcviku aplikujeme v praxi téměř denně,“ uvedla Ganobčíková.

U zdravotníků tým řeší události, jako jsou neúspěšné resuscitace, sebevraždy pacientů nebo napadení, ale i vztahy na pracovišti nebo osobní duševní pohodu

„Kolegové se na nás mohou obracet i se soukromými záležitostmi, pokud cítí, že zasahují do jejich schopnosti fungovat v práci,“ popsala Ganobčíková. Pracovníci přitom dbají na mlčenlivost a diskrétnost. Interventi často zasahují u příbuzných při náhlých úmrtích nebo komplikacích zdravotního stavu jejich blízkých. „Tito lidé se k nám dostávají často v nejhorších okamžicích svého života, kdy jejich milovaný bojuje o život, nebo o něj právě nečekaně přišel. Vykazují známky akutní stresové reakce,“ uvedla Ganobčíková.

Interventi jim poskytují první psychickou pomoc. „Dohlížíme na naplňování základních biologických potřeb, doprovázíme k pacientovi, případně k zemřelému. Děláme v podstatě tlumočníky mezi rodinou a zdravotníky,“ dodala. Interventi jsou v nemocnici dostupní denně od 6:00 do 22:00. Se souhlasem příbuzných pacienta je požádá o pomoc zdravotnický personál.

Líbí se mi

2
Zdroj:
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT