Špilberk loni navštívilo méně lidí, naopak o zahradu vily Tugendhat zájem stoupá

  • Foto

    redakce (MOŠ)

Počet návštěvníků brněnského hradu Špilberk loni mírně klesl, naopak areál vily Tugendhat navštívilo výrazně více lidí. Zásluhu na tom má zahrada vily, kam se mohou návštěvníci dostat i bez předchozí rezervace termínu. Prohlídky interiéru jsou kapacitně limitované a dlouhodobě zaplněné. Obě památky spravuje Muzeum města Brna.

Špilberk loni navštívilo 100.000 platících návštěvníků, o rok dříve 106.000. "Nižší počet návštěvníků oproti roku 2018 může být důsledkem pokračujících rekonstrukcí. Kvůli nim je otevřená pouze jedna brána a lidé musí hrad obcházet," řekl mluvčí muzea Michael Kalábek.

Naopak výrazně vzrostla návštěvnost vily Tugendhat zapsané na seznamu UNESCO. Zatímco v roce 2018 ji navštívilo přes 48.000 návštěvníků, loni už to bylo téměř 59.000. Návštěvnost interiéru vily je srovnatelná s minulými roky, vzhledem ke kapacitě prohlídek se pravidelně blíží k 30.000 návštěvníků ročně. Prohlídku interiéru je nutné rezervovat obvykle několik měsíců předem.

"V roce 2019 ale silně vzrostla návštěvnost zahrady, na jejíž zhlédnutí není potřeba předchozí rezervace. Navštěvovali ji tedy častěji ti, na které nezbylo místo na běžné prohlídce. Zvýšila se i návštěvnost kulturních akcí a edukačních programů," řekl Kalábek.

Nejvíce návštěvníků zavítá na Špilberk v květnu, červenci a srpnu, zatímco do vily Tugendhat během března, dubna a října. V prostorách Špilberku se často konají výstavy s různou tematikou, loni byla nejnavštěvovanější sedmiměsíční výstava Branky Body Brno s téměř 10.000 návštěvníky. Výstavu Baron Trenck: Nová tvář legendy navštívilo přes 5000 lidí, ale trvala jen necelé tři měsíce, v počtu návštěvníků za den tak byla úspěšnější.

Muzeum města Brna spravuje také Měnínskou bránu, ve které sídlí stálá expozice hraček. V loňském roce ji navštívilo přes 5000 návštěvníků, o rok dříve 4000. Od Nového roku je ale brána kvůli rekonstrukci dlouhodobě uzavřená, po jejím znovuotevření bude opět sloužit jako výstavní prostor. Konkrétní náplň ale vedení muzea ještě projednává.

Zdroj: 
čtk