Vinařský spolek VOC Znojmo se rozrostl o nového člena. Reprezentuje ho Lukáš Halkoci, který po studiu vinařství v rakouském Kremsu založil před pěti lety vlastní Vinařství Halkoci, a stal se tak prvním vinařem v rodině. Důvtipná vína s elegancí, lehkostí a vlastní filozofií dělí do přehledných řad podle stylistiky. Důvěru vkládá v tradiční odrůdy regionu, zejména veltlíny a ryzlinky. Ty jsou sklízeny ze špičkových tratí Znojemska a vinifikovány v nerezu, dřevě nebo betonu, sdělil zpravodajskému portálu BRŇAN předseda spolku František Koudela.

Vinařství založil před pěti lety

„Směr VOC Znojmo sleduji dlouhodobě, souzním s myšlenkou spolku. Oceňuji možnost působit po boku věhlasných vinařů, těším se na další rozvoj spolku a pilování typických znojemských vín,“ řekl šatovský vinař Lukáš Halkoci. Ten založil rodinné vinařství v září roku 2019.

V rodině je prvním vinařem

Jeho životní story přitom není klasickým příběhem o rodinném vinařství, kde vinice plodí po několik generací. „V rodině jsem prvním vinařem. Víno si mě našlo samo. Zprvu mě víno asi stejně jako vás zlákalo svou vůní a chutí. Později, když jsme se poznávali více a více, mi došlo, jak je tato cesta za poznáním krásná a že by nikdy nemusela skončit. Proto jsem se vydal studovat do rakouského Kremsu (Wachau), v průběhu jsem stihl i stáž v ceněném vídeňském vinařství,“ uvedl na webu svého vinařství mladý vinař.

První plodící vinici získal před čtyřmi lety

Ten před čtyřmi lety získal první plodící vinici. „Leží ve viniční trati U Bunkru, keře jsou starší než já. Krásným kusem naší krajiny jsou pro mě šatovské Skalky, které se nachází na okraji Národního parku Podyjí. Je to také místo, kde se setkáváme s hosty v našem vinném sklepě. Na viniční trati Skalky v tuto chvíli chystám výsadbu nové vinice. Jsem plný očekávání a těším se na první sklizeň,“ sdělil Halkoci.

Krása každého pravdivého vína se ukrývá už v bobulích

Krása každého pravdivého vína se podle něj ukrývá už v bobulích, proto ve sklepě pracuje s minimálními zásahy. „Celé je to o detailech. Proto pro dosažení nejvyšší kvality hrozny ručně sbíráme a třídíme do malých bedýnek. Všechny hrozny lisuji při nízkém tlaku, jen tak získám skvělou šťávu pro výjimečná vína,“ vysvětlil mladý vinař.

Jeho Sauvignon loni vyhrál národní soutěž Znojemské podoblasti

„Těší mě, že mezi sebou můžeme přivítat mladého vinaře Lukáše Halkociho. Jeho přístup k vinařskému řemeslu a zapálení pro víno je pro spolek VOC Znojmo vítaným přínosem. Už dříve jsem zaznamenal úspěchy vín Vinařství Halkoci na soutěžích, například Sauvignon se stal šampionem Národní soutěže vín Znojemské podoblasti 2023,“ upřesnil Koudela.

Halkoci je už 22. vinařem spolku

Označení VOC Znojmo, tedy vína originální certifikace, nesou vybraná vína ze Znojemska, kde se zrodil první apelační systém v České republice. Schvalovací systém pro udělení označení VOC Znojmo byl úspěšně dovršen v roce 2009. Apelační systém se týká vín ze tří nejtypičtějších odrůd Znojemska, Sauvignonu, Ryzlinku rýnského a Veltlínského zeleného, případně jejich cuvée, která vykazují regionálně typický, jednotný chuťový profil. Vinařství Halkoci je již 22. vinařstvím, které se do projektu zapojilo.