Už to začalo, sládci právě vaří nejznámější starobrněnský speciál – Zelené pivo. Bude ho méně než před pandemií, ale v celé České republice bude letos k dispozici 3 435 hektolitrů. Celkem 350 hektolitrů půjde i na Slovensko, kde se Zelené pivo také těší velké oblibě. Zelené pivo se začne čepovat jako každoročně přesně na Zelený čtvrtek, který letos připadá na 14. dubna.

Starobrněnští sládci pivo vaří už sedmnáctým rokem bez přerušení. „V roce 2020 jsme Zelené pivo nabídli se zpožděním u příležitosti otevření restaurací v květnu. Vloni se prodávalo z restauračních okýnek v PET lahvích. Já opravdu doufám, že letos už si všichni Zelené pivo vychutnají se vší parádou, v restauracích, s rodinou či přáteli,“ uvedl výrobní ředitel HEINEKENU Milan Schramm.

Receptura bylinného výluhu je po celou dobu existence Zeleného piva tajná. Připravuje se z několika druhů bylin přímo v pivovaru. „Musíme hlídat čas kontaktu bylin s vroucí vodou, abychom dosáhli patřičné kvality a koncentrace. Přesné dávkování koncentrovaného a silného výluhu je od začátku výrobním tajemstvím. Řádově potřebujeme litry výluhu,“ uvedl sládek a manažer kvality Jiří Brňovják.

Zelené pivo se sedmnáct let vaří podle stále stejné původní receptury z kvalitní vody, speciálního světlého ječného sladu a jakostního žateckého chmele tradičním způsobem na dva rmuty. Uvedený slad se vyrábí výhradně pro Zelené pivo a jeho parametry se trochu liší od sladů běžně používaných u ostatních starobrněnských piv.

Spolu s chmelem se do mladinové pánve přidává bylinný výluh. Svou sílu speciální pivo získává spodním kvašením po dobu osmi dnů, poté při teplotě kolem jednoho stupně Celsia dokvašuje, chuťově se zakulacuje a získává typický buket a říz. Nakonec se do piva přidává likér. Zelená barva piva je tudíž výsledkem kombinace několika faktorů – technologie, surovin, výluhu i likéru.