Jihomoravské stavební úřady jsou v posledních týdnech zavalené mnohonásobně vyšším počtem žádostí, než je obvyklé. Důvodem je blížící se 1. červenec, kdy vstoupí v platnost nový stavební zákon zahrnující mimo jiné digitalizaci stavebního řízení a nový proces povolování staveb. ČTK to potvrdili mluvčí radnic v okresních městech i největší brněnské městské část Brno-střed.

„Stavební úřad je opravdu zavalen žádostmi. Na výšku měří dokumenty, které denně na stavební úřad přijdou, metr. Pracovníci nejsou schopni takový objem zpracovat. Předpokládají, že na množství žádostí, které nyní chodí, budou potřebovat nejméně půl roku,“ uvedla mluvčí břeclavské radnice Ivana Solaříková.

Také blanenský stavební úřad zažívá příval žádostí, který trvá přibližně poslední dva měsíce, nejčastěji jde o žádosti o dodatečné povolení stavby.

Trojnásobný počet podávaných žádostí mají také na stavebním úřadu městské části Brno-střed

„Všichni pracovníci dělají v tuto chvíli maximum pro to, aby vyřídili co nejvíce žádostí. Žadatelé z velké části žádají o povolení velkých staveb či kolaudace,“ uvedl mluvčí radnice Michal Šťastný.

Mluvčí radnic upozorňují, že s nárůstem počtu žádostí na stavebních úřadech přibývá administrativa i dalším odborům

„A nejde jen o enormní tlak na samotný stavební úřad, ale v rámci souhrnných vyjádření také na oddělení životního prostředí, památkové péče nebo vodoprávní úřad,“ uvedla Solaříková. Rostoucí agendu na odboru životního prostředí, která souvisí s povolováním staveb, zaznamenali i na znojemské radnici, uvedl její mluvčí Pavel Kovařík.

Nový stavební zákon, který zahrnuje mimo jiné digitalizaci stavebního řízení, začne platit v pondělí 1. července a zřizuje nový proces povolování staveb

Zástupci jihomoravských radnic uvedli, že jejich stavebním úřadům i týden před začátkem platnosti chybí prováděcí předpisy k novému zákonu.