Vánočním stromem pro Brno v roce stých oslav této tradice je podobně jako loni jedle bělokorá. Strom věnuje Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny (ŠLP Křtiny), který v lesích Mendelovy univerzity hospodaří. Na cestu do Brna se vydá od Myslivny lišky Bystroušky 16. listopadu. U příležitosti výjimečného výročí vánoční jedli do Brna přiveze povoz tažený koňským spřežením. Stáří dvacet metrů vysoké jedle lesníci odhadují na 150 let. Dvacet metrů vysoký strom věnuje univerzita prostřednictvím Českého červeného kříže, uvedla mluvčí vysoké školy Tereza Pospíchalová.
Počasí způsobilo lesníkům při výběru stromu potíže
Výběr letošního vánočního stromu provázely nečekané potíže způsobené počasím. „Původně jsme měli vybranou v Arboretu Křtiny jedli obrovskou, ale vlivem červnové bouře se ve vrchní části zlomila. Nakonec jsme za to byli rádi, neboť se ukázalo, že právě ve vrcholu koruny byla hniloba, což by potenciálně mohlo být velmi nebezpečné,“ sdělila Petra Packová ze ŠLP Křtiny.
Náhradníka vybrali v polesí Habrůvka
Důstojného náhradníka pracovníci ŠLP Křtiny našli společně se zástupci Turistického informačního centra, jež je organizátorem Brněnských Vánoc, na polesí Habrůvka nedaleko křtinského arboreta. Vybraná jedle bělokorá měří dvacet metrů a ve výšce 1,3 metru, v takzvané prsní výšce, má průměr 40 centimetrů.
Strom vyrostl volně v lese
Podle správkyně arboret však nebylo hledání stromu snadné. „Najít v lese strom, navíc u cesty, aby splňoval, co od něj lidé na náměstí očekávají, není snadné. Měl by být souměrný, s hustým větvovím, rovný. To předpokládá dostatek rovnoměrně rozptýleného světla, slunce i živin. Dosáhnout toho v zápoji stromů je velmi obtížné. Co je ale zásadním benefitem tohoto vánočního stromu, je lokálnost a právě to, že vyrostl neřízeně, volně v lese, který je navíc součástí brněnské Mendelovy univerzity,“ uvedla správkyně arboret.
Stáří jedle je možná 150 let
Věk stromu bude přesně znám až po jeho pokácení. V tuto chvíli ale není vyloučeno, že stáří jedle je 150 let. „Pamětníci na školním lesním podniku vzpomínají, že v místě, kde stojí, byl před 20 lety pokácen 130letý smíšený porost, v němž pod úrovní ostatních dřevin rostly i jedle. Znamená to, že byly zastíněny a rostly pomaleji. V tuto chvíli nemůžeme tedy ten úctyhodný věk vyloučit,“ připojila Packová zajímavost ke stromu.
Strom skácí pomocí speciální techniky
„Strom bude po celou dobu držen hydraulickou rukou, nesmí totiž spadnout na zem, aby nedošlo k polámání větví. To bude také ta chvíle, kdy bude posouzen zdravotní stav jehličnanu a ověřeno jeho stáří. K Myslivně lišky Bystroušky ho odvozní souprava převeze 16. listopadu. Zde bude přeložen na povoz tažený koňmi. Po slavnostním programu se vydá od myslivny na cestu. Po zastávce v Líšni u zámku Belcrediů bude pokračovat do Židenic a odtud na brněnské náměstí Svobody, kam by měl povoz dorazit kolem 17. hodiny. Tady jej přivítají trubači ŠLP Křtiny,“ upřesnila správkyně arboret.
Tradici založil po nalezení opuštěného děvčátka v lese spisovatel Těsnohlídek
Na počátku tradice vánočního stromu republiky stálo nalezení opuštěného malého děvčátka v lese u Bílovic nad Svitavou spisovatelem Rudolfem Těsnohlídkem. Stalo se tak 22. prosince roku 1919 během procházky s přáteli. Pod dojmem tohoto zážitku autor Lišky Bystroušky přemýšlel, jak pomoci opuštěným dětem. Inspirovala ho návštěva Kodaně, kde byla pod ozdobeným stromem pořádána sbírka na chudé děti. Rozhodl se zvyk přenést do Československa. První vánoční strom republiky, jak jej nazval, pokáceli 6. prosince 1924 v bílovickém lese a o týden později rozsvítili na brněnském náměstí Svobody. Současně proběhla pod stromem sbírka, díky níž potom v Brně postavili dětský domov Dagmar.