fbpx
26. 03. 2023 Dnes má svátek Emanuel

Stovka taxikářů dnes v Brně protestovala proti zákazu vjezdu do pěší zóny

taxi-pix

Foto:

redakce (archiv)

Stovka brněnských taxikářů se dnes sjela ke starému fotbalovému stadionu za Lužánkami, aby protestovali proti tomu, že nemohou od 1. července vjet na náměstí Svobody. Město na tři měsíce zkušebně zamezilo vjezdu všem autům, protože situace zde byla neúnosná. Přes náměstí projížděli taxikáři, dovážkové a zásilkové služby, vozidla zásobování a pěší museli v pěší zóně neustále uhýbat autům. Stejná situace byla v Masarykově ulici. Taxikáři upozornili také na to, že nemají rovné podmínky jako společnosti Bolt a Uber, které fungují víceméně na stejném principu jako klasická taxislužba.

Před 16:00 vyjeli protestující taxikáři do brněnských ulic, ale jelikož Brno je i tak ve špičce ucpané a auta více stojí, než jedou, nijak výrazněji už dopravu nekomplikovali. Navíc neměli domluvený s policisty společný průjezd ulicemi města, takže do provozu najížděli vždy v menším počtu, jak jim to dopravní situace umožnila.

Za pořádáním protestu je brněnský šéfkuchař Petr Kováč, který v úterý na tiskové konferenci oznámil, že chce kandidovat na prezidenta a že sbírá podpisy občanů. "Vadí nám, že město s námi nekomunikuje," uvedl Kováč.

Podle taxikářů jim kvůli nemožnosti vjíždět na náměstí Svobody klesly tržby o 30 procent. "Primátorka (Markéta Vaňková z ODS) řekla, že prý taxikáři přišli s tím, že to bude dobré, když se tam nebude moct jezdit, ale je to hloupost," řekl Kováč. Reakci magistrátu ČTK zjišťuje. Taxikáři tvrdí, že jejich služeb staří lidé z náměstí Svobody či Masarykovy ulice, kteří se nechávali odvézt k lékaři, a nyní mají ti, co špatně chodí, problém dojít na místa, kam taxikáři mohou zajet.

Taxikáři také upozornili na to, že nemají rovné podmínky jako Bolt a Uber. Na rozdíl od nich musejí jezdit za maximálně stanovenou cenu, zatímco řidiči těchto technologických společností limit nemají. "Chceme rovné podmínky a víme, že rovné podmínky by vyhovovaly i řidičům jezdícím pro tyto firmy," řekl Kováč.

Taxikáři už proti Uberu protestovali v Brně před pěti lety. Soudy rozhodly, že řidiči Uberu musejí mít oprávnění řidiče taxislužby.

Líbí se mi

0
Zdroj:
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT