V sobotu se sešlo více jak 600 lidí na dlouho připravované akci, která připomněla 60. let od průjezdu posledního vlaku brněnským Severem. Organizátoři byli příjemně zaskočeni z velkého zájmu veřejnosti, řekl starosta městské části Brno-sever Martin Maleček (Hnutí SOL).

„Že ale přijde přes 600 lidí, to nás ani ve snu nenapadlo. Mnozí byli mimobrněnští, jako třeba z Tišnovska, z Jihlavy, z Prahy. Lidí bylo tolik, že se nepodařilo zachytit na žádné fotce k lidem mluvícího a zároveň všechny účastníky. Když začal Jiří Ambros coby průvodčí rozdávat před začátkem v parku na Tkalcovské pamětní jízdenky, příchozí ho málem ušlapali,“ popsal Maleček.

Provoz po železniční trati, které se říkalo stará Tišnovka, zajišťoval do roku 1953 spojení Brna s Tišnovem, Žďárem nad Sázavou a Havlíčkovým Brodem a vedla v Brně z hlavního nádraží přes Zábrdovice a Husovice na staré královopolské nádraží. Lidé mohli projít všechna připravená místa, na která se mnohdy čekalo i několik minut ve frontách.

Železniční nadšenci připravili k výročí kromě knihy a filmu také komentovanou prohlídku po místech spojených s Tišnovkou. „Jiří Kotrman měl při výkladu megafon na maximum a ani to skoro nestačilo. Velké poděkování hlídce městské policie, že se podařilo bez úhony překonat všechny silnice na trase a hlavně, že nedošlo k úplnému zastavení dopravy na Vranovské. Tady se nakonec výklad odehrál nahoře z mostu. Na mostní opěře jsme slavnostně odhalili pamětní desku a pak už skoro hodinu a půl trvalo, že se po skupinkách všichni zájemci vystřídali při výstupu na mostní těleso,“ dodal Maleček.

Zaslouženou pozornost a obdiv sklidilo podle Malečka i street artové dílo na plotě vedle mostu, vycházející ze stejné ikonické fotografie, jakou autoři vybrali na obal knihy. „A symbolické bylo, že účastníkem dnešní akce byl Zdeněk Vrátníček mladší, právě ten chlapec na fotografii, kterou pořídil jeho otec na jaře v roce 1962, tedy nedlouho před ukončením provozu na staré Tišnovce,“ doplnil Maleček, který potvrdil, že zánik staré Tišnovky si lidé na brněnském Severu budou připomínat každoročně.