Život zachránila třináctiletému chlapci brněnská strážnice Miroslava Jirůšková, která trávila volný víkend na zahradě v Rajhradě u Brna. Školák se předávkoval léky, které mu dal neznámý bezdomovec. Městská policistka, která pracuje v řadách strážníků už 13 let, ho uložila do stabilizované polohy a hlídala ho, dokud nedorazila záchranka.

Děti hledaly pomoc pro kamaráda

Drama se začalo odvíjet ve chvíli, kdy zhruba deset silně rozrušených dětí procházelo kolem zahrady v Rajhradě, kde si brněnská strážnice Miroslava Jirůšková užívala volného víkendu. „Jedna z dívek hystericky plakala. Strážnice nezůstala lhostejná a skupinku náctiletých oslovila s nabídkou pomoci. Děti váhaly a teprve ujištění, že pracuje u městské policie, je přimělo říct, co se stalo,“ uvedla mluvčí brněnských strážníků Jana Pokorná.

Diváci z fotbalu dětem nepomohli

Kamarád tam leží a asi je mrtvý, zaznělo z několika dětských úst. Policistka zachovala chladnou hlavu a děti klidným tónem v hlase vybídla, aby jí ukázaly místo, kde má klučina ležet. Všichni běželi ke křoví u řeky v nadějí, že chlapci konečně někdo pomůže. Když totiž parta školáků požádala o pomoc fanoušky z fotbalového utkání na hřišti kousek od místa, kde v tu dobu již bezvládně ležel jejich kamarád, nevěnovali jim prý dospělí pozornost. Všechny oslovené diváky bezradnost dětí nechala chladnými.

Hledali blistr od léků

„Když jsme doběhli k bezvládně ležícímu chlapci, už jsem od dětí věděla, že spolykal pilulky, které dostal ‚pro lepší náladu‘ od neznámého bezdomovce,“ popsala další sled událostí Miroslava Jirůšková. Ta poslala děti hledat do okolí blistr od léků. Dobře totiž věděla, že název medikamentu bude pro záchranáře velmi důležitý. Okamžitě se telefonicky spojila s operátorkou na lince 155 a do příjezdu lékařky plnila její pokyny. Chlapce položila do zotavovací polohy a sledovala jeho vitální funkce.

Kluci navigovali záchranku

Na příjezdové cestě čekali chlapcovi kamarádi a po příjezdu sanitky navigovali záchranáře. Navíc se jim podařilo vyhledat tolik důležitý lékový blistr. Sanitka převezla chlapce do Dětské nemocnice v Brně-Černých Polích ve stabilizovaném stavu. Přivolaným policistům všichni ochotně popsali celý sled událostí.

Výborně zareagovala v neobvyklé situaci, pochválil podřízenou ředitel

„Vím, že naši zaměstnanci dokážou velmi pohotově a kvalitně poskytnout první pomoc, a na tuto oblast klademe důraz i při výcviku. Práce s lidmi je také naučila výborně rozpoznávat emoce a rychle reagovat na nestandardní situace. Kolegyně tohle všechno prokázala i mimo službu a za její aktivní zájem, rozvahu a profesionalitu jí patří velký dík,“ řekl ředitel brněnských strážníků Luboš Oprchal.

U městské policie pracuje už 13 let

Strážnice Miroslava Jirůšková působí u brněnské městské policie od roku 2010. Momentálně je obchůzkářkou a po celou dobu je věrná služebně revíru Tábor, která pečuje o bezpečí Brňanů v Žabovřeskách, Komíně a Jundrově.