Novým laserovým radarem změří rychlost projíždějících řidičů strážníci v Blansku. Moderní přístroj nahradil původní sedmnáct let starý měřič, který už nevyhovoval současným požadavkům. S novým radarem městští policisté dohlížejí na ukázněnost řidičů na předem stanovených místech v různých částech města. Strážníci o tom informovali na webu města.

Radar používají v různou denní dobu

„Strážníci měří rychlost v různou denní dobu nepravidelně v úsecích, které byly stanoveny v součinnosti s Policií ČR, což vyžaduje zákon o provozu na pozemních komunikacích,“ vysvětlil ředitel blanenské městské policie Martin Lepka.

Přístroj přišel na 418 tisíc korun

Ruční laserový měřič rychlosti umožňuje strážníkům ruční nebo automatické měření v různých módech, foto a videozáznam v HD kvalitě, měření ve dne i v noci, má rychlé, přehledné a jednoduché uživatelské ovládání a zabezpečená data. Nákup nového přístroje, který nahradil starý radar z roku 2006, přišel město na 418 tisíc korun.

Neukáznění řidiči přijdou o peníze i body

Zástupce ředitele Stanislav Sotolář v této souvislosti upozornil, že výše pokuty pro příliš rychlé řidiče se odvíjí od naměřené rychlosti. „Nejnižší částka do 1000 korun je u překročení rychlosti do 20 km/h v obci, částka do 2500 korun je pak v pásmu překročení rychlosti o 20 km/h do 40 km/h v obci a nad tuto hranici se již přestupek neřeší na místě a oznamuje se správnímu orgánu,“ upřesnil Sotolář s tím, že největší hříšníci mohou přijít o řidičský průkaz. Na tyto přestupky podle něj pamatuje i bodový systém, a to ztrátou 2, 3 nebo 5 bodů podle uvedené míry překročení rychlosti.