Inscenace má premiéru v neděli ve Studiu Marta. Knihu rozhovorů publicisty Aleše Palána společně upravili studentka režie Olívia Fantúrová a student dramaturgie Jakub Molnár, oznámil mluvčí akademie Luboš Mareček.

Smyslem knihy Raději zešílet v divočině podle vydavatelů nebyla katalogizace podivínů ani alternativní průvodce po Šumavě. Palán usiloval o ponor do tajuplných zákoutí krajiny a lidské duše.

Podle režisérky Fantúrové příběhy zdánlivých antihrdinů ukazují pravý opak toho, co se zrovna "nosí". Podle Molnára se dobrovolní samotáři dokázali zříct blahobytu, kariéry, rodiny i nalinkované budoucnosti.

Nespornou kvalitou knižní předlohy byla podle Molnára autenticita a fakt, že před diváky staví drsné příběhy reálných lidí a jejich osudy. "I když si některý z nich možná svou verzi života přibarvuje nebo záměrně část zatajuje, je to typ mystifikace, který může v divákovi rozproudit vlastní představivost. Samotáři vycházejí z mýtu, který si sami stvořili," uvedl dramaturg.

Inscenaci pod názvem Raději zešílet v divočině v nadcházející sezoně shodou okolností připravuje také Husa na provázku. Jejím tématem je dobrovolný odchod z civilizace, bude mít premiéru v listopadu. Čerpá jednak z díla amerického filozofa přírody Henryho Davida Thoreaua, jednak z úspěšných Palánových knižních rozhovorů s dobrovolnými samotáři.