Studenti brněnské Masarykovy univerzity a Vysokého učení technického (VUT) se zapojili do příprav experimentální výzkumné družice BRNOsat. Pracují na ní odborníci z několika institucí či firem. Na oběžnou dráhu ji v druhé polovině roku 2026 vynese raketa Falcon 9. Satelit o velikosti krabice od bot potom zůstane v provozu až několik let. Bude se ovládat přímo z Brna, uvedla za přípravný tým Lucie Fojtová.
Na přípravě jednotlivých experimentů, které bude družice provádět, se podílejí studenti z několika fakult brněnské techniky a z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Družice ponese například dalekohled s inovativní ultrafialovou kamerou. „Bude zaznamenávat širokoúhlé snímky oblohy a pozorovat výjimečně jasné, velmi hmotné a krátce existující hvězdy. Vlastně půjde o první vesmírný dalekohled, který dokáže takové stálice nejen sledovat v ultrafialovém oboru elektromagnetického spektra, ale také zkoumat jejich vývoj,“ uvedl v tiskové zprávě astrofyzik Norbert Werner z přírodovědecké fakulty.
S BRNOsatem na oběžnou dráhu poletí rovněž experimenty z VUT. Na palubě bude například prototyp miniaturního tepelného spínače, který bude možné v budoucnosti využít pro automatické chlazení různých zařízení na oběžné dráze. „Věřím, že účast našich studentů na vesmírném programu jako je BRNOsat je skvělá motivace ke studiu techniky jak pro naše studenty, tak pro uchazeče o studium technických a přírodovědných oborů ze středních i základních škol,“ uvedl rektor VUT Ladislav Janíček.
Právě zvýšení zájmu mladé generace o vědu a techniku je jeden z cílů celého projektu Brno letí do vesmíru
Hlavním garantem projektu je Hvězdárna a planetárium Brno za spolupráce Výzkumného zkušebního a leteckého ústavu Aerospace, univerzit a společnosti Spacemanic CZ.
Na projekt se scházejí peníze od řady subjektů. Město Brno prostřednictvím Hvězdárny a planetária Brno zajišťuje „letenku“, propagaci a koordinaci celého projektu, což obnáší přibližně šest milionů korun. Autoři jednotlivých výzkumů a pokusů musí sehnat finance na sestavení svého experimentu a rovněž se podílet na společném technickém zázemí družice. Jde o peníze z vysokých škol, od donátorů či z grantů.