Studentské koleje brněnských univerzit jsou plně obsazené, studenti mají šanci najít ubytování pouze v případě, že se někdo odhlásí. Vyplývá to z odpovědí, které ČTK poskytly oslovené brněnské vysoké školy. Ceny za ubytování na kolejích zůstávají pro letošní akademický rok většinou stejné jako loni. Vysoká je i poptávka po pronájmech studentských bytů.

Masarykova univerzita má k dispozici 3387 lůžek, která jsou však již plně obsazená. „V nadcházejícím akademickém roce jsme kapacitu navýšili o 122 lůžek pro studenty, kteří jsou ubytováni v areálu Vinařská. Celková kapacita je však ve srovnání s loňským akademickým rokem nižší o 577 lůžek, a to z důvodu celkové rekonstrukce kolejí Kounicova,“ uvedl mluvčí Masarykovy univerzity Radim Sajbot.

Volná místa na kolejích nemá Mendelova univerzita, plně obsazená lůžka jsou i na kolejích Vysokého učení technického. „Máme kapacitu 6475 lůžek, museli jsme odmítnout asi 1200 žádostí. Studenti využívají ubytování na kolejích rok od roku více,“ řekla mluvčí brněnské techniky Jana Vyklická.

Rostoucí zájem pozorují i na Veterinární univerzitě Brno, kde mají k dispozici Kaunicovy koleje. „Máme obsazených všech 449 lůžek, zájem převyšuje naši kapacitu asi o 45 procent,“ uvedla mluvčí této univerzity Soňa Šmahelová.

Pro studenty, kteří mají o ubytování na koleji zájem, ale lůžko se jim zatím nepodařilo získat, vede Masarykova univerzita pořadník. V případě, že se místo uvolní, zájemce ihned informují pracovníci ubytovacího oddělení. Podobně postupují i další univerzity.

Ceny lůžek zůstávají na kolejích Masarykovy univerzity stejné jako loni. Cenu nezvyšuje ani Mendelova univerzita, Vysoké učení technické zdraží, pokud zdraží energie. Veterinární univerzita zdražila ubytování oproti minulému semestru o pět procent.

Protože kapacity kolejí nevyhovují poptávce, studenti často hledají i pronájmy studentských bytů. „Poptávka po pronájmech je v září na vrcholu. Rok od roku se zájem o pronájmy zvyšuje, a to i mezi zahraničními studenty,“ řekl makléř z brněnské realitní společnosti Gaute Jakub Šepel.

„Ideální je pro studenty byt 2+1, se dvěma samostatnými neprůchozími pokoji a kuchyní. Pronájem vyjde na 20.000 korun, při obsazení čtyřmi studenty každý zaplatí 5000 korun. Vzhledem k nedostatku těchto bytů na trhů však hledají i byty 2+kk, kde budou bydlet ve třech,“ dodal Šepel.

Obchodní ředitel inzertního portálu UlovDomov.cz Jiří Krejčí uvedl, že pokud si studenti pronajmou v Brně sdílený pokoj, zaplatí měsíčně přibližně stejně jako za lůžko na koleji.