Dobíjitelný stimulátor implantovalo jako první na Moravě a druhé v ČR, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí nemocnice Petra Veselá. Přístroj stimuluje nervové buňky a tiší bolest. Žena dosud měla nedobíjitelný stimulátor, který se vybil. Nahradil ho nový přístroj, vydržet by měl přes deset let.

Implantace se uskutečnila počátkem týdne, nemocnice o ní informovala až nyní. Neurostimulace je účinnou metodou, která se používá nejčastěji po opakovaných operacích páteře v případě, že předchozí terapie, podávání léků včetně opiátů, analgetik a antidepresiv nevedlo k dostatečné úlevě od bolesti. "Stimulátor definovaným proudem stimuluje nervové buňky zadních rohů míšních. Bolesti nahrazuje příjemné brnění v místech, která předtím bolela. Stimuluje se v určitých intervalech, pak si to neurony pamatují a pacient má po určitou dobu úlevu od bolesti," uvedl vedoucí centra Radovan Hřib. Stimulátor například pět minut stimuluje a potom je 30 minut vypnutý. Bolest to sice zcela neodstraní, ale ztiší.

Pacientka měla stimulátor, který nešel dobít. Proto lékaři rozhodli o náhradě.

Elektrody jsou zavedené v páteřním kanále ve výšce sedmého až devátého hrudního obratle. Vedou pod kůží na břicho, kde je v podkožní kapse implantovaný stimulátor. Zavádí se nejprve elektrody, fungují na externí stimulátor a po týdnu se zavádí stimulátor do kožní kapsy. "Pacientka už měla zavedené elektrody, dělala se pouze výměna stimulátoru. Dobíjitelný stimulátor je možné nabíjet dálkově přes kůži pacienta," popsala Veselá.

Podle Hřiba je novější typ rozměrově menší a měl by vydržet přes 10 let. Díky čidlu pozná polohu těla pacienta, takže může nastavit jiný charakter stimulace.

Stimulátory může v ČR zavádět jen osm vybraných center, brněnské patří mezi ně. Implantacím se věnuje od roku 2000. "Podle britské studie se odhadují roční náklady na zdravotní péči o lidi s chronickou bolestí zad v Evropě na 1,75 miliardy eur. Téměř pětina pacientů kvůli bolesti ztratila práci a asi stejný počet trpí depresemi," dodala Veselá.